ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել Լեռնային Ղարաբաղում նախօրեին` 2012թ-ի հուլիսի 19-ին, անցկացված նախագահական ընտրությունների հետ կապված:Հայտարարարության մեջ ասվում է.
«Համանախագահներն ընդունում են ԼՂ դե ֆակտո ղեկավարության կողմից տեղի բնակչության հանրային կյանքը ժողովրդավարական կերպով կազմակերպելու անհրաժեշտությունը այսպիսի ընթացակարգերով: Այնուամենայնիվ, համանախագահներն նշում են, որ իրենց 3 պետություններից ոչ մեկը, ինչպես նաև ոչ մի այլ երկիր չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը` որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Համանախագահներն ընդգծում են, որ հուլիսի 19-ի գործընթացները չեն կանխորոշի ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը կամ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ընթացիկ բանակցային գործընթացի արդյունքը»:

The OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassadors Robert Bradtke of the United States, Igor Popov of the Russian Federation, and Jacques Faure of France) have noted reports about the conduct of “elections” that took place in Nagorno-Karabakh on July 19, 2012.
The Co-Chairs acknowledge the need for the de facto authorities in NK to try to organize democratically the public life of their population with such a procedure. However, the Co-Chairs note that none of their three countries, nor any other country, recognizes Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state.
The Co-Chairs stress that the procedures of July 19 in no way prejudge the final legal status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.