ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել Լեռնային Ղարաբաղում նախօրեին` 2012թ-ի հուլիսի 19-ին, անցկացված նախագահական ընտրությունների հետ կապված:Հայտարարարության մեջ ասվում է.
«Համանախագահներն ընդունում են ԼՂ դե ֆակտո ղեկավարության կողմից տեղի բնակչության հանրային կյանքը ժողովրդավարական կերպով կազմակերպելու անհրաժեշտությունը այսպիսի ընթացակարգերով: Այնուամենայնիվ, համանախագահներն նշում են, որ իրենց 3 պետություններից ոչ մեկը, ինչպես նաև ոչ մի այլ երկիր չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը` որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Համանախագահներն ընդգծում են, որ հուլիսի 19-ի գործընթացները չեն կանխորոշի ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը կամ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ընթացիկ բանակցային գործընթացի արդյունքը»:

Посредники признали необходимость проведения выборов в НКР
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта выступили с заявлением в связи с состоявшимися вчера выборами президента Нагорно-Карабахской Республики.
«Сопредседатели признают необходимость организации де-факто властями Нагорного Карабаха общественной жизни населения демократическим образом и подобными процедурами. Тем не менее, ни одна из трех стран-сопредседателей, и ни одна другая страна не признает Нагорный Карабах в качестве независимого и суверенного государства», - отмечается в размещенном на официальном сайте ОБСЕ заявлении посредников.
Сопредседатели также отметили, что «выборы президента НКР не предопределят окончательный правовой статус Нагорного Карабаха или же результат переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта».