2012-ի առաջին կիսամյակում լրագրողները քիչ են «զրպարտել»
«Այս տարվա առաջին կիսամյակում զրպարտության հոդվածով հարուցվել է 6 գործ, իսկ ընդհանուր առմամբ այս եռամսյակի ընթացքում դատական գործերը զրպարտության հոդվածով նվազել են»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ներկայացնելով ՀՀ-ում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների մասին 2012թ.-ի 2-րդ եռամսյակի զեկույցը, ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
Նա նշեց, որ այս խորհրդարանական ընտրություններին լրագրողները կարողացան աշխատել առանց որևէ խոչընդոտների և խնդիրների:
Ըստ Մելիքյանի, այս տարվա երկրորդ եռամսյակում լրագրողների նկատմամբ բռնության 3 դեպք է գրանցվել` «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի, «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերության և «Մաքսինֆո»-ի լրագրողի նկատմամբ:
Աշոտ Մելիքյանը վերջին շրջանի իրադարձություններից առանձնացրեց ՀՀ նախագահին հղված նամակը՝ կապված սերիալների հակասոցիալական բնույթի հետ. «Հասարակական կազմակերպությունները կարծում են, որ հեռուստադաշտը կարող է կարգավորվել իշխանությունների միջոցով, և մեր կոմիտեն նույնպես մտահոգված է եթերում ցուցադրվող նյութերով: Մենք դեմ ենք գրաքննությանը հեռուստաեթերում: Պետք է հեռուստադաշտում ապահովել ազատությունը, մրցունակությունը և հեռուստաեթերը պետք է ինքնակարգավորվի՝ պահպանելով էթիկայի կանոնները և օրենքները»:

А.Меликян: Судебные дела о клевете уменьшились в первом полугодии
В первом полугодии 2012 года в Армении по статье клевета были возбуждены 6 дел, а в целом в судебные дела по этой статье уменьшились. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Комитета по защите свободы слова Армении Ашот Меликян, представляя доклад за второй квартал 2012 года на тему ситуации свободы слова и прав журналистов и СМИ в Армении.
Он сообщил, что во время парламентских выборов в Армении журналисты могли работать без каких-либо препятствий и проблем. По словам А.Меликяна, в первом полугодии этого года в Армении были зафиксированы 3 случая применения физического насилия в отношении журналистов, а также 4 инцидента, связанные с препятствованием получения и распространения информации.
Обратившись к событиям последнего периода, А.Меликян отметил направленное президенту Армении письмо в связи с антисоциальным характером сериалов.
«Общественные организации считают, что телевизионное поле может регулироваться властями. Наш комитет также обеспокоен в связи с транслируемыми в эфире материалами, однако, мы выступаем против цензуры на телевидении. На этом поле необходимо обеспечить свободу, конкуренцию, телеэфир должен саморегулироваться, сохраняя нормы этики и законы», - сказал А.Меликян.