Գյումրու քաղաքապետի ընտրության շուրջ. իրավիճա՞կ, թե՞ ԶԼՄ-ներ
ՏԻՄ ընտրությունները նորմալ քաղաքական գործընթացներ են և որևէ արտակարգ կամ անհավանական դրույթներ իրենց մեջ չեն պարունակում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
«Կարծում եմ, որ ամեն ինչ նման կերպ կընթանա նաև Գյումրիում. պետք չէ շտապել, ենթադրություներ անել, մանավանդ որ` քաղաքապետների թեկնածուներ դեռ չեն առաջադրվել», - նկատեց պատգամավորը:
Քաղաքապետի ընտրություններում, Մ. Եսայանի խոսքերով, եթե գործող քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն իր թեկնածությունը չառաջադրի, ապա «դրա մեջ ողբերգություն կամ սենսացիա փնտրել պետք չէ»:
Հիշեցնենք, որ շրջանառվող լուրերի համաձայն, Գյումրիի քաղաքապետի ընտրություններում գործող քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն իր թեկնածությունը չի առաջադրելու, իսկ ԲՀԿ-ն արդեն առաջադրել է Սամվել Բալասանյանին:
Ասուլիսին մասնակից «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանի կարծիքով` Գյումրիի քաղաքապետի ընտրությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է և վտանգավոր, քան ներկայացվում է:
«Հասարակության և մամուլում շրջանառվող լուրերը սովորական երևույթ են Հայաստանի հանրության համար: Եթե մամուլը գրում է, որ Վարդան Ղուկասյանը Մոսկվայում ցանկանում է Պուտինի միջոցով «դաբրո» ստանալ, ինչի՞ մասին է խոսքը, այսօր քաղաքապետը «դաբրո» կստանա, վաղը՝ գյուղապետը, մյուս օրը՝ կուլտուրայի վարիչը, վերջում կստացվի, որ ամեն ինչ «Մոսկվան» է որոշում»,- զարգացրեց Ա. Սեդրակյանը:
Նրա գնահատմամբ` իշխանությունն այնքան է եղել բաժանումների, պայմանավորվածությունների և տարբեր նման գաղտնի գործարքների սֆերա, որ «հենց հիմա փորձում են գաղտնի գործարքի միջից գոնե մի քիչ դուրս գալ` բնականոն ընտրական գործընթացի, պայթում է օրենսդրական մթնոլորտը չընդունելու` հայկական գավառական մտածելակերպը»:
Ինչին ի պատասխան լրագրող և ներկայիս պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը նշեց, թե շատ անգամ ոչ ճիշտ տեղեկատվություն են տարածում հենց որոշ լրատվամիջոցներ. «Այն, ինչ գրում են լրատվամիջոցները, լրագրողները, կամ այն, ինչ հորինում և ստեղծագործում են, ամենևին չի նշանակում, որ իրականության հետ որևէ աղերս ունի»:

РПА и «Свободные демократы» о ситуации вокруг выборов мэра Гюмри
Выборы в органы местного самоопределения – это нормальный политический процесс, не содержащий каких-либо чрезвычайных или необычных явлений. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Маргарит Есаян.
«Не следует делать поспешные выводы, тем более, что кандидаты на пост мэра Гюмри еще не представлены», - отметила депутат.
По словам М.Есаян, в том, что действующий мэр Вардан Гукасян может не выдвинуть свою кандидатуру «не нужно искать никакой трагедии или сенсации».
Напомним, согласно муссируемым слухам, действующий мэр Гюмри не выдвинет свою кандидатуру на предстоящих выборах, а партия «Процветающая Армения» выдвинула на этот пост кандидатуру Самвела Баласаняна.
По мнению другого участника встречи, заместителя председателя партии «Свободные демократы» Ануш Седракян, вокруг выборов мэра Гюмри создалась более серьезная и опасная ситуация, чем представляется.
«Слухи в СМИ и обществе – обычное явление в Армении. Если пресса пишет, что Вардан Гукасян пытается получить «добро» с помощью Путина, то о чем речь, сегодня действующий мэр получит «добро», завтра – глава сельской администрации, потом начальник управления культуры, а в конце выясниться, что решает Москва», - отметила А.Седракян.
В ответ на это М.Есаян заявила, что в большинстве случаев именно некоторые СМИ распространяют дезинформацию. «То, что пишут СМИ и журналисты, или выдумывают, не всегда соответствует действительности», - сказала М.Есаян.