Սաֆարյան. «ՀՀ-ն պարտավոր է ընդունել Սիրիայի հայ փախստականներին»
Սիրիայի զարգացումներն իրականության մեջ միանգամայն կանխատեսելի էին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար, նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Սիրիայում իրադարձությունները զարգանում են արաբական աշխարհի մոդելով, և ստատուս-քվոն այնքան խախտված է, որ հետադարձ հնարավոր չէ»,- նշեց նախկին պատգամավորը:
Ս.Սաֆարյանի խոսքերով` տարածաշրջանում Սիրիայի հարցը միակը չէ, քանի որ այն մասամբ պայմանավորված է նաև Իրանի հետ, և հաջորդ հանգրվանը Իրանի խնդիրն է:
Միևնույն ժամանակ նա տարօրինակ և վտանգավոր համարեց այս ֆոնին Հայաստանի լռությունը. «Գոնե հայկական էլիտային պետք է հետաքրքրեր, թե զարգացումների ինչ ընթացք կարող է լինել Սիրիայում»:
Հայաստանը, Ս.Սաֆարյանի կարծիքով, պարտավոր է նաև ընդունել հայ փախստականների այն ալիքին, որոնք Սիրիայում մնալու հնարավորություն չեն ունենա:

С.Сафарян: Армения обязана принять армянских беженцев из Сирии
Подобное развитие событий в Сирии в действительности было прогнозируемым, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами генеральный секретарь партии «Наследие», бывший депутат парламента Армении Степан Сафарян.
«Сирийские события развиваются по модели арабского мира и статус-кво настолько нарушен, что возврата больше нет», - сказал С.Сафарян.
По словам С.Сафаряна, сирийская проблема – не единственная в регионе, поскольку она частично обусловлена Ираном и следующей точкой будет Иран.
При этом депутат отметил, что молчание Армении на этом фоне выглядит странно и довольно опасно. «Процесс развития событий в Сирии должен был, по крайней мере интересовать, армянскую», - отметил С.Сафарян.
По мнению С.Сафаряна, Армения обязана принять армянских беженцев из Сирии, которые не имеют возможность оставаться в Сирии.