ՀՀ վարչապետն ընդունել է  Նարիշկինին
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
«Նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են քննարկելու հայ-ռուսական համագործակցության կարևորագույն հարցերն ու սկզբունքները, մեր համատեղ ապագայի տեսլականը և հարցերի այն շրջանակը, որոնք կուրվագծեն երկկողմ հետագա գործունեության օրակարգը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու գործում վարչապետը կարևորել է երկկողմ տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացմանն ուղղված աշխատանքները: Այդ համատեքստում, գործադիրի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ներկայում Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարություններն աշխատում են երկու երկրների միջև սոցիալ-տնտեսական համագործակցության նոր երկարաժամկետ ծրագրի նախագծի շուրջ, որում կներառվեն համագործակցության բոլոր ոլորտները, մինչ 2020 թվականը նախատեսվող համատեղ ծրագրերն ու նպատակները:
Շնորհակալություն հայտնելով Տիգրան Սարգսյանին ընդունելության համար՝ Սերգեյ Նարիշկինը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա ռազմավարական գործընկերությունը, որի կարևորագույն բաղկացուցիչը երկկողմ առևտրատնտեսական կապերն են:
«Մենք հպարտ ենք, որ հանդիսանում ենք Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը: Երկու երկրների խորհրդարանականները պատրաստ են անել ամեն ինչ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական կապերի ընդլայնման ու հետագա զարգացման համար»,- նշել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահը:
Սերգեյ Նարիշկինը ողջունել է Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև համագործակցության նոր ծրագրի մշակման նախաձեռնությունը և իր աջակցությունը հայտնել աշխատանքների իրականացման գործում:
Այնուհետև զրուցակիցներն անդրադարձել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում տեղի ունեցող ինտերգրացիոն գործընթացիներին, երկու երկրների մարզերի միջև համագործակցության խորացման, Հայաստանում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտիներում հնարավոր ներդրումների ներգրավման հարցերին:

Саркисян и Нарышкин обсудили вопросы сотрудничества
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня председателя Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Сергея Нарышкина.
«Подобные встречи являются хорошей возможностью для обсуждения важнейших вопросов и принципов армяно-российского сотрудничества, видения нашего совместного будущего и того круга вопросов, которые обозначат контуры повестки дня нашей дальнейшей двусторонней деятельности», - сказал Тигран Саркисян.
В деле придания нового импульса армяно-российским стратегическим отношениям Премьер-министр отметил важность работ, направленных на диверсификацию двусторонних экономических связей. В этом контексте глава исполнительной власти проинформировал, что в настоящее время правительства Армении и России работают над проектом новой долгосрочной программы социально-экономического сотрудничества между двумя странами, в которую будут включены все сферы сотрудничества, предусматриваемые до 2020 года совместные программы и цели.
Поблагодарив Тиграна Саркисяна за прием, Сергей Нарышкин высоко оценил имеющееся стратегическое партнерство между Арменией и Россией, важнейшим компонентом которого являются двусторонние торгово-экономические связи.
«Мы гордимся тем, что являемся главным экономическим партнером Армении. Парламентарии двух стран готовы делать все для расширения и дальнейшего развития экономических связей между Арменией и Россией», - отметил Председатель Государственной Думы Федерального Собрания РФ.
Сергей Нарышкин приветствовал инициативу разработки новой программы сотрудничества между правительствами Армении и России и выразил свою поддержку в деле осуществления этих работ.
Затем собеседники коснулись интеграционных процессов, имеющих место в рамках Евразийского экономического союза, вопросов углубления сотрудничества между областями двух стран, привлечения возможных инвестиций в создаваемые в Армении свободные экономические зоны.