ՊԵԿ-ը  հարկային ստուգումները կասեցրել է «Սիվիլիթաս»-ում
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի հրամանով «Սիվիլիթաս» հիմնադրամում իրականացվող բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումները հուլիսի 23-ից կասեցվել են 30 աշխատանքային օրով:
Սիվիլիթաս հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ հիմնադրամի  տնօրեն Սալբի Ղազարյանը վերահաստատել է իր այն համոզմունքը, որ ՊԵԿ ներկայացուցիչների ստուգումների ձգձգումը փաստում է, որ գործը հարուցվել է քաղաքական նպատակներով, և այլ պատճառ փնտրելն անիմաստ է:
Օգոստոսի 18-ին, ժամը 10:00-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դռնփակ նիստում կքննվի Սիվիլիթաս հիմնադրամի բողոքը, որով պահանջվում է վերացնել ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից 2012թ. մայիսի 25-ին քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը:
Հուլիսի 23-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ, մերժել էր Սիվիլիթաս հիմնադրամի հիմնադիր Վարդան Օսկանյանի նույնաբովանդակ բողոքը՝ առանց լուրջ հիմնավորումների:

Комитет госдоходов приостановил проверки в фонде «Сивилитас»
Приказом председателя Комитета государственных доходов при правительстве Армении Гагика Хачатряна проведение проверки взаимоотношений с бюджетом в фонде «Сивилитас» 23 июля приостановлено на 30 рабочих дней.
Как сообщают из фонда «Сивилитас», директор фонда Сальби Казарян подтвердила свое мнение о том, что затягивание проверок представителей Комитета государственных доходов констатирует, что возбуждение уголовного дела преследует политические цели и искать иные причины бессмысленно.
18 августа, в 10:00, в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Марашн будет рассматриваться жалоба фонда «Сивилитас» с требованием отменить решение Службы национальной безопасности Армении при правительстве Армении о возбуждении уголовного дела 25 мая 2012 года.
Накануне, 23 июля, суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна принял решение отклонить жалобу адвоката члена партии «Процветающая Армения», экс-министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна Тиграна Атанесяна с требованием отменить решение Службы национальной безопасности Армении о возбуждении уголовного дела.