Կայացել է ՀՀ վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի նիստ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի հերթական նիստը` պետական գերատեսչությունների ղեկավարների, մասնավոր հատվածի և խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ օրակարգի առաջին հարցով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը ներկայացրել է արտահանման վրա հիմնված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակում իրականացված աշխատանքների ընթացքը, որոնց շրջանակում իրականացվել են կառուցվածքային, ներդրումային, կազմակերպչական և ֆինանսական աջակցության ծրագրեր:
Նա զեկուցել է, որ 2012 թ. առաջին կիսամյակում արդյունաբերության զարգացումն ընթանում է բավական դինամիկ տեմպերով. արդյունաբերական կազմակերպությունների կողմից թողարկվել է 501.4 մլրդ դրամի արտադրանք` 2011 թ. համեմատ աճելով 13 տոկոսով:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ կառավարությունը մի շարք գործիքներով շարունակում է պետական աջակցություն ցուցաբերել արտադրական ընկերություններին:
Մասնավորապես, 300 մլն ՀՀ դրամ ավելացված արժեքի հարկի հետաձգման ռեժիմի տրամադրման ուղղությամբ 2012 թ. առ այսօր հավանության է արժանացել 8 ներդրումային ծրագիր` 17.5 մլրդ ՀՀ դրամի ծավալով, և այս ներդրումների արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 340 նոր աշխատատեղ:
2012 թ. հունվար-հունիս ամիսներին ներմուծված ապրանքների նկատմամբ կիրառվող «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգման ծրագրով հավանության է արժանացել 5 ծրագիր` ընդհանուր առմամբ 1.3 մլրդ ՀՀ դրամի շրջանակում:
Նշված ժամանակահատվածում «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության կողմից արդյունաբերական և ներդրումային ծրագրերի վարկավորման նպատակով իրականացվել է 21 վարկավորման ծրագիր:
Անդրադառնալով կազմակերպչական աշխատանքներին` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրել է, որ արդեն ձևավորվել են կոնյակագործության, դեղագործության ու բիոտեխնոլոգիաների ոլորտային խորհուրդները` կազմված ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Զարգացման հայկական գործակալության և նշված ոլորտներում գործունեություն ծավալող մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներից:
Ներկայումս աշխատանքներ են տարվում նաև ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրության ոլորտի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակման ուղղությամբ: Խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ներկայացված զեկուցումը:
Նիստում հաստատվել է դեղագործության ու բիոտեխնոլոգիաների ոլորտներում 2012-2015 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Ծրագրով սահմանված են ռազմավարական հետևյալ ուղղությունները. որակի վերահսկման համակարգի և տեղական հումքային բազայի ստեղծում, կարողությունների զարգացում, ֆինանսական աջակցություն, անդրազգային կորպորացիաների (ԱԱԿ) ներգրավում և վաճառքների խթանում:
Խորհրդի անդամների կողմից հավանության է արժանացել կոնյակագործության ոլորտի ռազմավարության իրականացումն ապահովող 2012-2015 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ ծրագիրը մշակվել է կոնյակագործության, գինեգործության ոլորտների և նախարարության ներկայացուցիչների միջև քննարկման արդյունքում, որպես հիմնական ուղղություններ են սահմանվել որակի ապահովումը, շուկաների և կարողությունների զարգացումը:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակում կոնյակագործության և գինեգործության ոլորտների զարգացման միասնական ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակման նպատակահարմարության շուրջ:
Վարչապետ Սարգսյանը հանձնարարել է քննարկել գինեգործության ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից բարձրացված հարցերը և անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան փոփոխություններ կատարել հաստատված փաստաթղթում:
Մեկ այլ հարցով քննարկվել է թեթև արդյունաբերության արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության մշակման առաջարկը:
Հաշվի առնելով հնչեցված դիտողություններն ու կարծիքները` կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շահագրգիռ կողմերին մինչև 2012 թ. հոկտեմբերի վերջը մշակել և խորհրդին ներկայացնել թեթև արդյունաբերության արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության հայեցակարգի նախագիծ և գործողությունների ծրագիր:

Состоялось заседание Промышленного совета при премьере
Под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна в правительстве состоялось очередное заседание Промышленного совета при премьер-министре Республики Армения с участием руководителей государственных ведомств, представителей частного сектора и парламентских сил.|
Как сообщили в пресс-службе правительства Армении, по первому вопросу повестки дня министр экономики Армении Тигран Давтян представил ход работ, осуществленных в рамках ориентированной на экспорт стратегии промышленной политики, в рамках которых реализованы программы структурного, инвестиционного, организационного и финансового содействия. Он доложил, что в первом полугодии 2012 года развитие промышленности идет довольно динамичными темпами: промышленными организациями выпущено продукции на 501,4 млрд. драмов, что на 13 процентов больше по сравнению с 2011 годом.
Тигран Давтян отметил, что правительство посредством ряда инструментов продолжает оказывать государственную поддержку производственным компаниям. В частности, в направлении предоставления режима продления срока уплаты НДС для товаров стоимостью выше 300 млн. драмов в 2012 году по сей день одобрено 8 инвестиционных программ объемом 17,5 млрд. драмов, и в результате этих инвестиций предусмотрено создание около 340 новых рабочих мест.
В январе-июне 2012 года по программе продления срока таможенного режима «временный ввоз», применяемого по отношению к ввезенным товарам, одобрено 5 программ на общую сумму 1,3 млрд. драмов. В указанный период универсальной кредитной организацией «Инвестиции МСП» с целью кредитования промышленных и инвестиционных программ осуществлена 21 программа кредитования.
Коснувшись организационных работ, Министр экономики Армении проинформировал, что уже сформированы отраслевые советы по сферам производства коньяка, фармацевтики и биотехнологий, в которые вошли представители Министерства экономики Армении, Армянского агентства развития и частного сектора, осуществляющего деятельность в указанных сферах. В настоящее время также ведутся работы в направлении разработки стратегии и программы действий сферы производства ювелирных изделий. Совет принял представленный доклад к сведению.
На заседании был утвержден проект программы действий в сферах фармацевтики и биотехнологий на 2012-2015 гг. Программой определены следующие стратегические направления: создание системы контроля качества и местной сырьевой базы, развитие возможностей, финансовая поддержка, вовлечение транснациональных корпораций и стимулирование продаж.
Члены Совета одобрили проект программы действий на 2012-2015 гг., обеспечивающих реализацию стратегии сферы производства коньяка. Тигран Давтян отметил, что программа разработана в результате обсуждений между представителями министерства и сфер производства коньяка и виноделия, в качестве основных направлений определены обеспечение качества, развитие рынков и возможностей. Затем развернулся заинтересованный обмен мнениями относительно целесообразности разработки единой стратегии развития сфер производства коньяка и виноделия и программы действий. Премьер-министр Тигран Саркисян поручил рассмотреть поднятые представителями сферы виноделия вопросы и при необходимости внести соответствующие изменения в утвержденный документ.
В рамках другого вопроса было рассмотрено предложение о разработке ориентированной на экспорт стратегии промышленной политики легкой промышленности. Учитывая озвученные замечания и мнения, Премьер-министр поручил заинтересованным сторонам до конца октября 2012 года разработать и представить Совету проект концепции стратегии промышленной политики легкой промышленности и программу действий.