ԼՂՀ ընտրություններում Ադիբեկյանի կանխատեսումներն իրականացան
«ԼՂՀ նախագահական ընտրություններում մեր կենտրոնի իրականացրած բոլոր կանխատեսումները՝մասնակցության և Բակո Սահակյանի հավաքած ձայների առումով, իրականացան»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով ԼՂՀ նախագահական ընտրությունների արդյունքներին,  ասաց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքերով, Բակո Սահակյանի թիմը ոչ մի բացասական բան չի ասել Վիտալի Բալասանյանի հասցեին, թերևս նրանք կարող էին հրապարակել Պաշտպանության բանակի կոլեգիայի նիստի մի արձանագրությունը, որը կվարկաբեկեր Վիտալի Բալասանյանին: Ըստ նրա, «սև փիառ» Սահակյանի թիմից չի արվել Բալասանյանի և նրա թիմի հասցեին՝ այդպիսի տեխնոլոգիաների չեն կիրառվել:
Ադիբեկյանը նշեց, որ լավ կլիներ, որ Վիտալի Բալասանյանը հրապարակեր այն ծրագրերը, որն ինքը ներկայացրել է Բակո Սահակյանին, որոնք չեն ընդունվել, դա պետք է` հասկանալու համար Բալասանյանը ծրագրերը և նպատակները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ում սոցիոլոգիական հարցումներին և հասարակության վերաբերմունքին`  սոցիոլոգն ասաց, որ սոցիոլոգիական հարցումները չեն կարող ազդել թեկնածուներից կամ կուսացություններից մեկի հաղթանակի վրա, այդ հարցումները չեն ազդում հասարակական տրամադրությունների վրա:
Ըստ նրա, սոցիոլոգիան ճշգրիտ գիտություն է, իրենց կամ ընդունում են, կամ չեն ընդունում: Ըստ Ադիբեկյանի, ԼՂՀ-ի նախագահական ընտրություններում իրենց կանխատեսումները սխալ էին միայն 5%-ով:
Սոցիոլոգն ասաց, որ Վիտալի Բալասանյանի հաջողությունները պայմանավորված էին ՀՀ-ի որոշ ուժերի` նրան աջակցություն ցուցաբերելու հետևանքով:

А.Адибекян: Прогнозы в связи с выборами в НКР – оправдались
«Все социологические прогнозы в связи с президентскими выборами в НКР, касающиеся участия и количества голосов в пользу Бако Саакяна, оправдались», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
По словам А.Адибекяна, команда Бако Саакяна не озвучила никаких негативных оценок в адрес Баласаняна, несмотря на то, что могла опубликовать несколько один из протоколов заседания коллегии Армии обороны НКР, который бы подорвал авторитет Виталия Баласаняна. Как отметил социолог, против Виталия Баласаняна и его команды не был применен черный PR.
А.Адибекян заявил, что было бы лучше, если бы В.Баласанян опубликовал те программы, которые представил Бако Саакяну, но которые не были приняты.
По словам социолога, заявления членов команды кандидата Виталия Баласаняна о том, что подобными прогнозами власти обеспечили себе еще большее количество голосов, являются безосновательными. «Социологические опросы не могут повлиять на победу одного из кандидатов», - сказал он.
А.Адибекян отметил, что социологические прогнозы в связи с президентскими выборами в НКР были ошибочны лишь на пять процентов.
Вместе с тем, как отметил Агарон Адибекян, успехи Виталия Баласаняна во многом были обусловлены поддержкой ряда политических сил Армении.