ՊՆ-ն կխրախուսի եռյակ ունեցած զինվորականի ընտանիքին
Երեկ Շենգավիթ բժշկական կենտրոնում եռյակ է ծնվել՝ երկու տղա, մեկ աղջիկ: Երեխաների հայրը ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի հրամանատարի տեղակալ, փոխգնդապետ Հարություն Մնացականյանն է:
«Փաստինֆո» գործակալության թղթակիցը հետաքրքրվել է, թե ինչ արտոնություններից կարող է օգտվել հայրենիքին երեք երեխա պարգևած զինվորականի ընտանիքը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացրել են, որ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը սահմանված է 50 հազար դրամ, իսկ ընտանիքում ծնված երրորդ, ինչպես նաև հաջորդ յուրաքանչյուր երեխայի համար` 430 հազար դրամ: Ուստի փոխգնդապետ Հարություն Մնացականյանի ընտանիքը առաջին և երկրորդ երեխաների համար պետք է ստանա 50 հազարական դրամ, իսկ երրորդ երեխայի համար` 430 հազար դրամ: Գումարը ստանալու համար ընտանիքը պետք է դիմի սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմին, որտեղ էլ նրանց կտեղեկացնեն, թե ինչ ժամանակահատվածում ինչ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնեն և երբ կարող են ստանալ միանվագ նպաստը:
Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը «Փաստինֆո» գործակալության թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ հատուկ օրենք, որը կպարտավորեցնի ՊՆ-ին ինչ-որ գումար հատկացնել եռյակ երեխա ունեցող զինվորականի ընտանիքին, չկա, բայց որոշակի արտոնություններ կտրվեն. «Երեխաների հայրը կարող է օգտվել օրինակ բնակարանի հերթագրման որոշակի առաջմղման արտոնությունից կամ ծառայողական որոշակի արտոնություններից… Ճիշտ է հատուկ օրենք չկա, բայց պաշտպանության նախարարն իր կողմից որոշակի օգնություն կհատկացնի զինվորականի ընտանիքին: Մենք մեր զինծառայողին նման դեպքերում բարձրակարգ ձևով ենք խրախուսում, քանի որ նա հայրենիքին երեք երեխա է պարգևել»,- նշել է ՊՆ խոսնակը:

Минобороны поощрит военнослужащего, у которого родилась тройня
Накануне, 7 августа, в ереванском медицинском центре «Шенгавит» родилась тройня – двое мальчиков и девочка. Отцом детей является заместитель командира N-ской воинской части МО Армении, подполковник Арутюн Мнацаканян.
Корреспондент информационного агентства «ФактИнфо» («Пастинфо») поинтересовался, какими льготами может воспользоваться семья армянского военнослужащего, подарившего родине 3 детей.
Как сообщили в пресс-службе министерства труда и социальных вопросов Армении, в настоящее время при рождении в семье первого ребенка выдается пособие в размере 50 тыс. драмов, а при рождении третьего и каждого последующего ребенка – 430 тысяч драмов. Таким образом, семья подполковника Арутюна Мнацаканяна для первого и второго ребенка должна получить по 50 тыс. драмов, а для третьего – 430 тысяч.
Для получения указанной суммы семья должна обратиться в территориальное подразделение, предоставляющее социальные услуги, где им сообщат, какие документы, в течение какого срока нужно представить и когда можно будет получить пособие.
В свою очередь, пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» отметил, что специального закона, обязывающего министерство обороны Армении платить деньги военнослужащему, в семье которого родилась тройня, нет. Однако ему будут предоставлены определенные льготы.
«Отец детей может, к примеру, воспользоваться льготой по продвижению своей очереди в списках на получение жилья или воспользоваться определенными служебными льготами. Правда, специального закона нет, но министр обороны со своей стороны окажет определенную помощь семье военнослужащего. Мы в подобных случаях поощряем нашего военнослужащего по высшему разряду, поскольку он подарил родине 3 детей», - сказал Арцрун Ованнисян.