Նախագահի պաշտոնի համար պայքարն արդեն սկսվել է
«Ռուբեն Հայրապետյանի և այլոց հարցազրույցները և այն տեղեկությունները, որոնք շրջանառվում են մամուլում, ցույց են տալիս, որ նախագահական պայքարն արդեն իսկ մեկնարկել է»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին՝ ասաց քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Ռուբեն Հայրապետյանը, ըստ քաղտեխնոլոգի, լինելով ՀՀԿ-ում ոչ պատահական մարդ, իր հարցազրույցով տվեց որոշ մեսիջներ առաջին, երկրորդ, երրորդ նախագահներին, Գագիկ Ծառուկյանին.«Գալիք նախագահական ընտրություններում պայքարը ծավալվելու է երեք նախագահների միջև: 2013թթ.-ի նախագահական ընտրություններում տեղի չի ունենալու իշխանության սահուն փոխանցում, այլ տեղի է ունենալու քաղաքական պայքար»:
Իր հերթին ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը նշեց, թե չի պատկերացնում ինչ է նշանակում ժողովրդի կողմից ընտրված ընդդիմության միասնական թեկնածու, քանի որ այժմ քաղաքական պայքարը ՀՀ-ում կրում է կուսակցական պայքարի տեսք:
Բանախոսը, անդրադառնալով Ռուբեն Հայրապետյանի տված հարցազրույցին, նշեց, որ այդ հարցազրույցում Հայրապետյանը հավատարմության երդում է տալիս երրորդ նախագահին:
«Հայրապետյանը վայելում է իշխանության արտոնությունները և բարիքները:Ռուբեն Հայրապետյանը չգիտե, թե ինչ է քաղաքական պայքարը, նա առաջնորդվում է «սրա կամ նրա մարդն է» տրամաբանությամբ և հայտարարում է, թե Հրանուշ Խառատյանը սրա կամ նրա մարդն է»,-ասաց Հրանուշ Խառատյանը:
Խառատյանի խոսքերով, Ռոբերտ Քոչարյանի լռությունը՝ Հայրապետյանի հարցազրույցի հետ կապված, պայմանավորված է նրանով, որ Քոչարյանը դեռևս զբաղված է ուժերի վերադասավորությամբ՝ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:

К.Кочарян: Борьба за пост президента уже началась
Интервью Рубена Айрапетяна и других, а также муссируемые в прессе слухи демонстрируют, что президентская гонка уже началась. Об этом, обратившись к интервью Рубена Айрапетяна, Г.Харатян отметила, что в этом интервью Айрапетян дает клятву верности третьему президенту.
По словам политтехнолога, Рубен Айрапетян, будучи в Республиканской партии Армении неслучайным человеком, в своем интервью направил определенные «месседжи» первому, второму и третьему президентам, Гагику Царукяну: «На предстоящих президентских выборах борьба развернется между тремя президентами. На президентских выборах 2013 года плавного перехода власти не будет, а будет идти политическая борьба».
Этнограф Грануш Харатян в свою очередь отметила, что не представляет что значит, избранный народом единый кандидат от оппозиции, поскольку сейчас политическая борьба в Армении имеет вид партийной. Обратившись к интервью Рубена Айрапетяна, Г.Харатян отметила, что в этом интервью Айрапетян дает клятву верности второму президенту.
«Айрапетян удостаивается привилегий и благ со стороны властей Армении. Рубен Айрапетян не знает, что такое политическая борьба и при этом заявляет о том, что Грануш Харатян представляет интересы того или иного человека», - сказала этнограф.
По словам Г.Харатян, молчание Роберта Кочаряна в связи с интервью Рубена Айрапетяна обусловлено тем, что Кочарян пока занят перерасстановкой сил в преддверии президентских выборов.