ԱԳՆ. Ադրբեջանին աջակցեց միայն թիվ 1 հոգեբուժական հիվանդանոցը
«Հունգարա-ադրբեջանական գործարքը շոկ առաջացրեց միջազգային հանրության շրջանում, և միջազգային հանրության կողմից համապատասխան արձագանք եղավ: Այն, ինչ լսում ենք Ադրբեջանից և Հունգարիայից, ոչ պակաս շոկ է առաջացնում»,- այս մասին Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եթե հունգարական կառավարության պաշտոնական պատասխանն այն է, թե իրենց գործարքը թափանցիկ է, ապա Ադրբեջանն ասում է, թե գաղտնի բանակցություններ են վարել: Հունգարական կողմը Բուդապեշտում հավատարմագրված դեսպանություններին նոտաներ է ուղարկել, որ վրդովված է, միևնույն ժամանակ ասում է, թե հաստատակամ է շարունակել ռազմավարական հարաբերությունների զարգացումն Ադրբեջանի հետ: Հունգարական կողմն ասում է, թե գործարքը համահունչ է Ստրասբուրգի կոնվենցիային, սակայն ԵԽԽՎ նախագահը հայտարարել է, որ այս գործարքը չարաշահում է այդ կոնվենցիան»,- եթե-ների շարքն այսպես շարունակեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառանոլով կատարվածի շուրջ միջազգային հանրության մոտեցմանն ու արձագանքին` Է.Նալբանդյանն ընդգծեց, որ դրանք միաձայն էին. «Չկար որևէ կառույց, որն իր բացասական վերաբերմունքը չհայտներ այս գործարքի վերաբերյալ»: ԱԳ նախարարը հայտնեց, որ վերջին օրերին տասնյակ հեռախոսազանգեր է ստացել տարբեր երկրների, այդ թվում` ԵՄ անդամ երկրների ԱԳ նախարարներից, ովքեր իրենց միանշանակ վերաբերմունքն են հայտնել կատարվածի վերաբերյալ:
«Չկա որևէ երկիր, որն իր աջակցությունը հայտներ կատարվածին կամ Ադրբեջանին: Ո՞վ կարող էր աջակցություն հայտնել, միգուցե թիվ 1 հոգեբուժական հիվանդանոցը, որը նամակ էր հղել Ադրբեջանի նախագահին»,- ամփոփեց իր խոսքը նախարարը:

Э.Налбандян: Азербайджан поддержала лишь психиатрическая больница
«Венгеро-азербайджанская сделка вызвала шок у международного сообщества, и получила соответствующую реакцию этого сообщества. То, что мы слышим из Азербайджана, вызывает не меньший шок», - заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с главой МИД Люксембурга Жаном Ассельборном в Ереване.
«Если официальный ответ венгерского правительства заключается в том, что процесс заключения этой сделки был прозрачным, то Азербайджан заявляет, что вел тайные переговоры. Венгерская сторона направила аккредитованным в Будапеште посольствам ноты, в которых выражает свое возмущение, и в то же время заявляет, что намерена продолжать развитие стратегических отношений с Азербайджаном. Венгерская сторона отмечает, что решение о передаче Сафарова Азербайджану созвучно принципам Страсбургской конвенции, однако председатель ПАСЕ заявил, что сделка злоупотребляет положениями этой конвенции», - перечислил ряд противоречий в заявлениях азербайджанской и венгерской сторон глава МИД Армении.
Обратившись к позиции и реакции международного сообщества, глава МИД Армении подчеркнул, что она была единой. «Не было структуры, которая не высказала бы своего негативного отношения к этой сделке», - отметил Эдвард Налбандян. Глава внешнеполитического ведомства Армении сообщил, что за последние дни получил десятки телефонных звонков из различных стран, в том числе от глав МИД стран-членов ЕС, которые заявили о своем однозначном отношении к произошедшему.
Нет ни одной страны, которая могла бы поддержать данный факт и Азербайджан. Кто может выразить поддержку Азербайджану? Быть может, психиатрическая больница №1 (имеется в виду бакинская Республиканская психиатрическая больница №1. – Примеч. ред.), направившая письмо президенту Ильхаму Алиеву?» - резюмировал Э.Налбандян.