Ադրբեջանագետ. «Իսլամիստները խորը արմատներ են գցել Ադրբեջանում»
«Այս պահին տարածաշրջանում իսլամական ուժերը նոր վերելք են ապրում և «Ալ-Քաիդա»-ն, որը իրականացրել է սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունն ԱՄՆ-ում, ուժեղ ճնշման է ենթարկվում ԱՄՆ-ի կողմից»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով 2001թ.-ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության 11-րդ տարելիցին և տարածաշրջանում ծայրահեղական կազմակերպությունների գործունեությանը՝ ասաց իսլամագետ, արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Նրա խոսքերով, 2001թ.-ի ահաբեկչությունից հետո «Ալ-Քաիդա»-ի շարքերում աճեց մի նոր սերունդ, որոնք գտնում են, որ չպետք է իրականացնել ահաբեկչություն, քանի որ այդ գործողություններից հետո իսլամիստական ծայրահեղական կազմակերպությունները կորցրեցին Աֆղանստանի պես երկիր, որտեղ մտան ԱՄՆ-ի զորքերը:
Ս.Գրիգորյանի խոսքերով, «արաբական գարնան» հետևանքով արաբական երկրներում տեղի է ունենում իսլամական զարթոնք, իսլամականացում: Իսլամական կազմակերպություններն ամենակազմակերպվածներն էին «արաբական գարնան» երկրներում և կարողացան վերահսկել «արաբական փողոցը»:
Իր հերթին, ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը, անդրադառնալով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իսլամիստական կազմակերպությունների գործունեությանը, նշեց, որ Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ հարում են ծայրահեղական իսլամիստական կազմակերպությունների՝ ծայրահեղական կազմակերպությունները արմատներ են գցել նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում:
Ասատրյանը նշեց, որ բազմաթիվ իսլամիստական ծայրահեղականներ կռվել են Ղարաբաղում՝ որպես վարձկաններ՝ ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին:
«Ադրբեջանում նույնպես ծայրահեղական կազմակերպությունները խորը արմատներ են գցել, և բազմաթիվ ադրբեջանցի երիտասարդներ ընդգրկվում են այդ կազմակերպությունների շարքերում:Այս պահին Ադրբեջանում առկա է գաղափարախոսական վակուում, որը լցվում է իսլամական ծայրահեղական գաղափարախոսությամբ՝ տեղի է ունենում հասարակության լայն շերտերի ընդգրկում իսլամիստական կազմակերպությունների կազմում»,-ասաց ադրբեջանագետը:

Эксперт: Исламисты пустили глубокие корни в Азербайджане
Исламистские силы переживают сегодня новый подъем в регионе и организация «Аль-Каида», осуществившая террористический акт 11 сентября в Нью-Йорке, подвергается сильному давлению США. Об этом заявил в ходе встречи с журналистами исламовед Саргис Григорян, обратившись к деятельности радикальных организаций в регионе в 11-ю годовщину событий 11 сентября.
По его словам, после теракта 11 сентября в рядах «Аль-Каиды» выросло новое поколение, которое считает, что не должно совершать теракты, поскольку после этих действий радикальные исламистские организации потеряли такую страну как Афганистан, в которую вступили войска США.
Как отметил С.Григорян, в результате «арабской весны» в арабских странах происходит исламское пробуждение, исламизация. Исламские организации – самые организованные в странах «арабской весны» и смогли проконтролировать «арабскую улицу».
В свою очередь эксперт по Азербайджану Саргис Асатрян, обратившись к деятельности исламистских организаций в регионе Южного Кавказа, заявил, что к ним примыкают многочисленные граждане Азербайджана и радикальные исламистские организации пустили корни в регионе Южного Кавказа.
С.Асатрян также отметил, что различные исламистские радикалы воевали во время карабахской войны в Нагорном Карабахе в качестве наемников.
«В Азербайджане радикальные исламистские организации также пустили глубокие корни, в ряды этих организаций вовлекаются многочисленные молодые азербайджанцы. Сейчас в Азербайджане идеологический вакуум, который заполняется радикальной исламистской идеологией, происходит привлечение широких слоев общества в ряды исламистских организаций», - сказал С.Асатрян.