Հունգարիայի Հայ Ազգային Ինքնավարության հայտարարությունը
Հունգարիայի Հայ Ազգային Ինքնավարությունը Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական կապերի խզման կապակցության հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հունգարիայի Հայ Ազգային Ինքնավարությունը հայտնում է իր ցավն և ցնցումը Հայաստանի և Հունգարիայի անակնկալ միջպետական կապերի խզման պատճառով: Չենք հասկանում և չենք կարող ընդունել այն բացատրությունները, որոնք չնայած հայկական կողմին բազմիցս տրված խոստումների, Հունգարիայի արդարադատական մարմինները, անտեսելով ամենակարևոր մարդկային և բարոյական օրենքները, զիջելով ադրբեջանի թուրքական պետության ճնշմանը, մարդասպանին հայրենիք արտաքսման որոշում կայացրեցին:
Ծանր մասնագիտական սխալ ենք համարում 1983 թվականին ընդունված Ստրասբուրգի կոնվենցիայի ոգուն և իմաստին հակասող, հունգար իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումը:
Նկատի առնելով վերը նշված հանգամանքը, պահանջում ենք գործի և կապված գործարքի հետին պարագաների բացահայտման նպատակով հետաքննության հարուցում ի դեմ որոշում կայացնողների, առանց ուշադրության նրանց զբաղեցրած դիրքի և անձի, քաղաքական, և եթե անհրաժեշտ է, քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով:
Ժամանակն է եկել աշխարհին բացատրել, որ հինգհազարամյա պատմություն ունեցող քրիստոնյա ժողովրդին չի կարելի ձգել այնպիսի վայրագ պետության և հասարակության քմահաճությանը, որն հերոսացնում է վախկոտ, դեմ առ դեմ պայքարի անընդունակ, գաղտագող գիշերային մարդասպանին:
Համարում ենք, որ Ստալինի քմահաճույքով թուրքերին գերված և այսօր անկախ Արցախը, պետք է միջազգային ճանաչում ստանա: Եվրոպական Միությունը, ներառյալ Հունգարիան, պետք է հետևի ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի խորհրդարանի իմաստուն կարծիքին, որ եթե ԱՄՆ-ը ժամանակին հրաժարվեր ազգերի ինքնորոշման իրավունքից, ցայսօր կմնար որպես անգլիական գաղութ»:

Армяне Венгрии требуют расследования обстоятельств дела Сафарова
Армянское национальное самоуправление (АНС) Венгрии выступило с заявлением в связи о прекращением дипломатических отношений между Арменией и Венгрией, в котором в частности говорится:
«Армянское национальное самоуправление Венгрии выражает сожаление в связи с неожиданным прекращением межгосударственных связей между Арменией и Венгрией. Не понимаем и не можем принять аргументацию венгерской стороны, поскольку, несмотря на неоднократно данные армянской стороне обещания, органы правосудия Венгрии, игнорируя самые важные человеческие и нравственные законы, и уступив давлению государства Азербайджан, приняли решение об экстрадиции преступника на родину.
Считаем решение венгерских властей тяжелой профессиональной ошибкой, противоречащее духу и смыслу принятой в Страсбурге в 1983 году Конвенции о передаче осужденных лиц.
Принимая во внимание вышеуказанное обстоятельство, требуем с целью выяснения закулисных обстоятельств, связанных с этим делом и сделкой, начать расследование в отношении лиц, принявших решение, вне зависимости от занимаемой ими позиции, и в случае необходимости привлечь их к уголовной ответственности.
Пришло время объяснить миру, что христианский народ, история которого насчитывает пять тысячелетний, нельзя оставлять на прихоть столь варварского государства и общества, где героизируют трусливого, неспособного к открытой борьбе, тайком убившего человека ночью преступника.
Считаем, что оказавшийся по прихоти Сталина в руках турок и сегодня уже независимый Арцах должен получить международное признание. Европейский союз, включая Венгрию, должны последовать мудрой позиции парламента штата Массачусетс США, согласно которой, если бы США в свое время отказались от права самоопределения нации, по сей день оставались бы английской колонией».