Ռ.Հակոբյան. Քաղաքական մեծամասնությունը պատասխանատվություն է կրում
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանն այսօր ԱԺ ում տեղի ունեցած ճեպազրույցների ընթացքում մեկ անգամ ևս անդրադարձավ ԼՂ անկախության ճանաչման խնդրին։
«Հասկանում ենք, որ այստեղ կա որոշակի ռիսկ։ Քաղաքական մեծամասնությունը պատասխանատվություն է կրում։ Բայց մենք կարծում ենք, որ ԼՂ-ն խաղաղության իմունիտետ ձեռք կբերի, եթե կարողանանք այնպես անել, որ ԼՂ անկախությունը միջազգայնորեն ճանաչվի։ Հիմա հնարավորություն ունենք առաջ մղելու այն, որ Ադրբեջանի քաղաքականության մի մասն է դարձել հայատյացությունը»,-ասաց Ռ. Հակոբյանը՝ հավելելով, որ միջազգային ամբիոններում սա պետք է առաջնային դիրքորոշում դիտվի։
«Արդեն ժամանակն է, որ ՀՀ-ն Մինսկի խմբի առջև ներկայացնի ԼՂ միջազգային ճանաչման գործընթացը»։
Անդրադառնալով պատերազմի հնարավորությանը՝ բանախոսը նշեց, որ տարածաշրջանում լարված իրավիճակ է և, անկախ այն բանից ՝ կճանաչվի ԼՂ անկախությունը, թե՝ ոչ, Ադրբեջանը հարմար պահի հարձակվելու է։
«Այն, որ Ադրբեջանը չի հարձակվում, դա միայն մեր բանակի հզորությունից է, որ զսպող դեր է կատարում»,- ընդգծեց Ռ. Հակոբյանը։

Вопрос независимости НКР должен быть поставлен перед МГ ОБСЕ
Руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Рубен Акопян вновь обратился сегодня в ходе заседания парламента Армении к вопросу признания независимости Нагорно-Карабахской Республики
«Понимаю, что здесь есть определенный риск. Политическое большинство несет ответственность. Но мы считаем, что если мы сумеем сделать так, чтобы независимость Нагорного Карабаха была признана международным сообществом, НКР приобретет иммунитет. Сейчас у нас есть возможность продвигать тот факт, что армяноненавистничество стало частью политики Азербайджана», - сказал Р.Акопян.
По словам депутата, эта позиция должна стать приоритетной для Армении на всех международных трибунах. «Уже время поставить перед Минской группой ОБСЕ вопрос международного признания НКР», - отметил депутат.
Обратившись к возможности возобновления военных действий, Р.Акопян заявил, что в регионе царит напряженная ситуация и независимо от того, будет признана независимость НКР или нет, Азербайджан готов напасть в удобный момент.
«Азербайджан не идет на военные действия только благодаря мощи нашей армии, это играет сдерживающую роль», - подчеркнул Р.Акопян.