Սիրիական ընդդիմության պատվիրակությունը կայցելի Չինաստան
Սիրիայի ժողովրդավարական բարեփոխումների ազգային համակարգող կոմիտեի ղեկավար Հասան Աբդել Ազիմը սեպտեմբերի 16-20-ը կացելի Չինաստան, որտեղ նրան կընդունեն Չինաստանի ԱԳՆ-ում:
«Ռիա-Նովոստիի» փոխանցմամբ` սիրիական ընդդիմության պատվիրակությունը Ազիմի գլխավորությամբ կայցելի Չինաստան` Միջազգային հարաբերությունների ուսումնասիրության չինական ժողովրդական միության հրավերով:
Չինատանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Խուն Լեյը նշել է, որ Չինաստանը հանդես է գալիս սիրիական խնդրի քաղաքական կարգավորման և Սիրիայում բռնությունների շուտափույթ դադարեցման օգտին:

Delegation of Syrian opposition to visit China
China's Foreign Ministry said on Friday that representatives of a Syrian opposition group would visit China next week, a month after an envoy of Syrian President Bashar al-Assad visited, the Reuters said.
Representatives of Syria's National Coordination Committee for Democratic Change will be in China from Sept. 16-20, Foreign Ministry spokesman Hong Lei told reporters.
Both China and Russia have vetoed proposed U.N. Security Council resolutions intended to put pressure on Assad. China has repeatedly said it opposes forceful foreign intervention and called for a political solution in Syria.