Pastinfo.am. կայք` յուրաքանչյուրի համար
Հայաստանյան լրատվական դաշտի իրավական ոլորտի բացը լրացնելու համար արդեն գործում է www.pastinfo.am իրավական, վերլուծական, տեղեկատվական կայքը: Այս մասին կայքի շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարեց կայքի գլխավոր խմբագիր Սասուն Մամյանը:
Կայքը, Ս. Մամյանի խոսքերով,  հնարավորություն կտա մի կողմից ընդլայնելու հասարակության իրավագիտության մակարդակը, մյուս կողմից` ապահովել իրազեկման մակարդակը դատաիրավական խնդիրների, քննարկումների, թեմաների վերաբերյալ. «Կայքն ընդգրկում է իրավական բարդ ու բազմաշերտ համակարգը` իր բոլոր ուղղություններով. հանրությանը ոչ միայն կտեղեկացնի, այլև իրավական գիտելիքներ կհաղորդի»:
Այս տարվա ապրիլի 1-ից «Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիա» ՀԿ-ն` գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ և ՀՀ արդարադատության նախարարության դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրերի իրականացման գործակալության աջակցությամբ` նախաձեռնել է իրազեկման ծրագիրը, որը, ըստ ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Տաթևիկ Փիրումյանի, նպատակ ունի ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լայն կիրառման միջոցով ընդլայնել հասարակության իրավագիտակցությունը, ինչպես նաև դատական ակտերի, օրենսդրության և քաղաքացիական իրավունքների վերաբերյալ տեղեկացվածության մակարդակը:
Ծրագրի շրջանակներում նախ ստեղծվել է «Փաստինֆո» լրատվական գործակալությունը, իսկ օգոստոսից գործարկվել է նաև www.pastinfo.am կայքը:
«Փաստինֆո» տեղեկատվական գործակալությունը դատաիրավական ոլորտի վերաբերյալ տեղեկատվություն է պատրաստում ու տարածում հայաստանյան յոթ տասնյակից ավելի կայքերին, տպագիր մամուլին, հեռուսաընկերություններին. «Մենք հասկացանք, որ այս ձևաչափով տեղեկատվության պատրաստումը պահանջված է հասարակության կողմից, իսկ կայքն արդեն լրացնելու է գործակալական ցանցի գործունեությունը»:
Կայքի «Իրազեկման հարթակ», «Ըստ օրենքի», «Վերլուծություններ», «Տեսանյութ» բաժիններն ընթերցողներին իրազեկում են իրենց հիմնական իրավունքների, ազատությունների, որոշակի իրավական միջավայրերում որոշակի իրավական խնդիրների լուծման օրենսդրական կարգավորումերի մասին:
«Օրենքները, իրավական ակտերն այն աստիանի մատչելի են մատուցվում, որ քաղաքացին առանց մասնագետի օգնությամբ աստիճանաբար կկարողանա ինքնուրույն կողմնորշվել տվյալ իրավահարաբերության մեջ իր խնդիրները լուծելու ժամանակ»,- ասաց կայքի գլխավոր խմբագիրը` կոչ անելով իրավաբաններին, փաստաբանական կազմակերպություններին համագործակցել կայքի հետ, որից կշահեն ինչպես իրենք, այնպես էլ ընթերցողը:
Կայքի շնորհանդեսին ներկա  էր նաև Ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանն, ով  ասաց, որ այսօր իրավական գիտելիքներն անընդհատ քարոզելու, հասարակությանը ներկայացնելու կարիք կա: Ըստ նրա, թեև տարբեր ՀԿ-ներ, իրավաբական կազմակերպություններ զբաղվում են այդ խնդրով, բայց քիչ է, քանի որ առօրյա կյանքում իրավական գիտելիքներն ուշ են հասնում հասարակությանը և չտիրապետելու արդյունքում քաղաքացին գնում է անազնիվ գործարքի պետական կառույցի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կրթական համակարգի աշխատողների հետ: «Այս կայքը գալիս է մի փոքր լրացնելու այդ բացը»,- ասաց նա` մեծ հույսեր կապելով կայքի գործունեության հետ:
Սահմանադրական դատարանի խորհրդական, «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն» հասարակական խորհրդի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ կայքը ինքնատիպ է, մատչելի: Նա կարևորեց այն փաստը, որ կայքում ոչ միայն ուղղակի ներկայացված են օրենսդրական ակտերը, այլ նաև տրված են դրանց մեկնաբանությունները:
Նշենք, որ կայքի շնորհանդեսին ներկա էին տարբեր իրավաբանական ու փաստաբանական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, պետական կառույցներում աշխատող իրավաբաններ, ովքեր իրենց պատրաստակամությունը  հայտնեցին համագործակցել կայքի հետ:

Состоялась презентация аналитического портала Pastinfo.am
С целью восполнения пробела в правовой основе информационной сферы уже действует информационно-правовой и аналитический портал www.pastinfo.am. Об этом в ходе презентации сайта заявил главный редактор сайта Сасун Мамян.
«Сайт предоставит возможность с одной стороны расширить уровень информированности общества как в плане юриспруденции, так и в плане судебно-правовых проблем, обсуждений на эту тему. Сайт охватывает сложную и многогранную систему со всеми ее направлениями и не только оповестит общество, но и обеспечит знаниями в правовой сфере», - отметил он.
С 1 апреля текущего года в сотрудничестве с организациями-партнерами общественной организации «Армянская ассоциация по связям с общественностью» и агентством по осуществлению программ судебно-правовых реформ министерства юстиции Армении предприняла эту программу, которая, по словам исполнительного директора организации Татевик Пирумян, имеет целью путем широкого применения современных информационных технологий повысить уровень информированности общества относительно судебных актов, законодательства и гражданских прав.
В рамках программы было создано информационное агентство «Пастинфо», а затем с августа – сайт www.pastinfo.am.
«Информационное агентство „Пастинфо” подготавливает информацию относительно судебно-правовой сферы и распространяет ее свыше 70 сайтам Армении, печатной прессе, телекомпаниям», - подчеркнул Сасун Мамян.
«Законы, правовые акты предоставляются читателю в настолько доступной форме, что граждане без помощи специалистов постепенно может самостоятельно сориентироваться в решении своих проблем в сфере правовых отношений», - отметил он, призвав юристов, адвокатские конторы к сотрудничеству.
Присутствующая на презентации сайта председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворкян заявила, что сегодня в Армении существует необходимость в предоставлении знаний, касающихся правовой сферы, а также в постоянной их пропаганде. «Этот сайт нацелен на восполнение этого пробела», - заверила она.
В свою очередь советник Конституционного суда, председатель общественного совета «Центр конституционного права», профессор Геворг Даниелян отметил, что сайт обладает своеобразием и доступен. Он подчеркнул важность того, что на сайте не просто представлены законодательные акты, но и даны комментарии к ним.
На презентации сайта присутствовали представители разных юридических, адвокатских компаний, юристы, работающие в государственных структурах. Все они выразили готовность сотрудничать с сайтом.