Նախագահ. Դատարաններում գործերը չպետք է որակի հաշվին քննվեն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հայաստանի դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև դատարանների ծանրաբեռնվածության և ողջամիտ ժամկետում գործերի քննության խնդիրները: Այս մասին հայտնում են Նախագահի լրատվական ծառայությունից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` նշված խնդիրների վերաբերյալ զեկույցներ են ներկայացրել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը: Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է զեկույցներում ներկայացված առաջարկները լրացուցիչ քննարկման առարկա դարձնել և նախապատրաստել անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են առաջին ատյանի դատարաններում գործերի` ողջամիտ ժամկետում քննությանը խոչընդոտող մի շարք պատճառներ, ինչպիսիք են մասնավորապես դատարանների ոչ համաչափ ծանրաբեռնվածությունը` կապված տարածքային ընդդատության հետ, ինչպես նաև նույն դատարանի դատավորների միջև գործերի ոչ համաչափ բաշխվածությունը:
Ըստ աղբյուրի, նախագահ Սերժ Սարգսյանն առանձնակի ուշադրություն է դարձրել նախորդ խորհրդակցությունների ընթացքում բարձրացված խնդիրների լուծման կապակցությամբ տրված հանձնարարականների կատարմանը և դատարանների բնականոն գործունեության ապահովման առումով դրանց կարևորությանը:
«Մեկ անգամ չէ, որ առիթ եմ ունեցել ասելու, որ դատարանների բնականոն գործունեությանը վերաբերող ցանկացած խնդիր պահանջում է լրջագույն վերաբերմունք: Նման հարցերին վերապահումներով մոտեցումները պարզապես անթույլատրելի են և աններելի: Արդարադատության համակարգի արդյունավետությունը չի կարող և չպետք է կախված լինի կոնկրետ անձանցից կամ այդ անձանց թերի ու անբարեխիղճ աշխատանքից:
Մենք ունենք հստակ ուղենիշ` իրավունքի գերակայության և արդարության արմատավորում մեր հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում: Վստահ եմ, որ այս ճանապարհին եղած յուրաքանչյուր խոչընդոտ հաղթահարելու ենք, և որևէ անտարբերություն կամ ձախողման արդարացում չենք ընդունելու:
Ժամանակն է վերջնականապես հասկանալու, որ այս գործընթացը հետադարձ չունի, և դրան պետք է միայն համընթաց գնալ: Ավելի պարզ ասեմ. ովքեր համընթաց չգնացին, նրանք ապագա չունեն:
Դատարանների ծանրաբեռնվածության և գործերի արագ քննության հարցին մենք անդրադառնում ենք երկրորդ անգամ: Այս հարցին անդրադարձել ենք մեկ տարի առաջ, և այդ ժամանակ բացահայտվել էին այս առումով դատական համակարգում առկա թե՛ օբյեկտիվ, թե՛ սուբյեկտիվ խնդիրներն ու տրվել էին դրանք վերացնելուն ուղղված հստակ հանձնարարականներ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանրապետության ղեկավարն ընդգծել է, որ դատարաններում գործերը չպետք է որակի հաշվին արագ քննվեն և հապճեպ որոշումներ կայացվեն, բայց արհեստական ձգձգումներն ուղղակի անթույլատրելի են:
Խորհրդակցության արդյունքում արձանագրվել է, որ գործերի ողջամիտ ժամկետում քննությանը խոչընդոտող սուբյեկտիվ բնույթ ունեցող պատճառներն ամբողջությամբ չեն վերացվել, և դրանք շարունակում են բացասական ազդեցություն թողնել դատավորների ծանրաբեռնվածության վրա:
Ինչ վերաբերում է օբյեկտիվ խնդիրներին, Նախագահը հանձնարարել է կատարել օրենսդրական փոփոխություններ և մի շարք դատարաններում դատավորների ծանրաբեռնվածության վիճակագրական տվյալների ամփոփման արդյունքներից ելնելով՝ ավելացնել դատավորների քանակը: Պատասխանատու կառույցների ղեկավարներին հանձնարարվել է առավելագույն սեղմ ժամկետներում նաև օրենսդրական բնույթի այլ միջոցներ ձեռնարկել դատարանների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու համար:

С.Саргсян: Ни затягивания дел, ни поспешность в судах недопустимы
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание с участием представителей судебно-правовой системы республики, в ходе которого обсуждались вопросы повышения эффективности деятельности Кассационного суда Армении, а также проблемы загруженности судов и рассмотрения дел в разумные сроки. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Согласно информации, доклады по данным вопросам были представлены председателем Кассационного суда Армении Арманом Мкртумяном, министром юстиции Грайром Товмасяном и председателем Палаты адвокатов Армении Рубеном Саакяном. Глава государства поручил включенные в доклады предложения сделать предметом дополнительных обсуждений и подготовить пакет необходимых законодательных изменений.
Во время совещания были представлены некоторые причины, по которым в судах первой инстанции образуются препятствия для рассмотрения дел в разумные сроки, в частности, непропорциональная загруженность судов и неравномерное распределение дел между судьями одного суда.
Президент Армении обратил особое внимание на важность выполнения распоряжений, данных по итогам предыдущих совещаний относительно устранения ряда проблем и обеспечения естественной деятельности судов.
«Я не раз говорил, что любой вопрос, связанный с естественной деятельностью судов, требует серьезнейшего отношения. Подход к таким вопросам с теми или иными оговорками просто недопустим и непростителен. Эффективность системы правосудия не может и не должна зависеть от конкретных лиц или от их неполноценной и недобросовестной работы.
У нас есть четкий курс – установление верховенства закона и укоренение справедливости во всех сферах нашей общественной жизни. Уверен, что мы преодолеем любое препятствие на этом пути и не примем каких бы то ни было оправданий безразличия или провала.
Настала пора окончательно осознать, что этот процесс необратим и идти нужно только в ногу со временем. Выражусь яснее: те, кто не будут этого делать, не имеют будущего.
К вопросу загруженности судов и быстрого рассмотрения дел мы обращаемся второй раз. К этому вопросу мы обращались год назад, и тогда были выявлены существующие в судебной системе в данном смысле как объективные, так и негативные проблемы, и были даны четкие поручения, направленные на их устранение», - отметил президент С.Саргсян.
Глава государства подчеркнул, что в судах дела не должны рассматриваться быстро за счет качества и приниматься поспешные решения, однако искусственные затягивания дел просто недопустимы.
По итогам обсуждения было зафиксировано, что субъективные причины, препятствующие рассмотрению дел в судах в разумные сроки, не устранены полностью и продолжают оказывать негативное влияние на загруженность судей.
Что касается объективных проблем, то С. Саргсян поручил осуществить законодательные изменения и, исходя из результатов обобщения статистических данных о загруженности судей в судах, увеличить число судей. Ответственным руководителям структур поручено в максимально короткие сроки предпринять также иные законодательные меры для снижения загруженности судов.