Կրթական ժամանակակից լաբորատորիա` ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում
Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն ընդառաջ է գնում ուսումնական նպատակներն իրագործելու բուհերի ռազմավարությանը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցող 29 բուհից 16-ն ապահովվել են տեղեկատվական ժամանակակից ենթակառուցվածքներով: Բուհերում հարմարավետ ուսումնական միջավայր ստեղծելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պատրաստակամությունը բխում է այն համոզմունքից, որ ուսումնական գործընթացների կազմակերպման ժամանակակից մեթոդների կիրառումը հավասարապես կարևոր է մարզերում:
Հիշեցնենք, որ 3 տարի առաջ կազմակերպված դասախոսության արդյուքում, ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի ուսանողները հասցրել են ծանոթանալ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կուտակած փորձին և բացահայտել հաջողության հասնելու ընկերության գաղտնիքը: Այսօր արդեն` եկել է նորարարական տեխնոլոգիաների հնարավորություններից օգտվելու, լիարժեք մասնագիտանալու և ապագայում`գիտելիքները երկրի տնտեսության զարգացմանը ծառայեցնելու ժամանակը:
Հայաստանի հեռահողորդակցության առաջատար օպերատորը ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղը համալրել է 12 նոր` առավել հզոր համակարգիչներով ապահովված, ինտերնետ հասանելիությամբ լսարանով, «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակներում գործող` 3G երթուղիչով: Կրթական այդ լաբորատորիայում տեղադրված է լազերային տպիչ, դասախոս-ուսանող արդյունավետ հաղորդակցությանը նպաստող ինտերակտիվ գրատախտակ իր լուսարձակով և` փոխանջատիչ: Համալսարանի ՏՏ լաբորատորիայում կգործի նաև Wi-Fi անկյուն:
«Համացանցի տեղեկատվական հզոր բազան կարելի է հրաշալի ծառայեցնել կրթության նպատակներին: Դա թույլ կտա տնտեսել ժամանակը, բարձրացնել տեղեկացվածության մակարդակը և ձեռք բերել արագ որոշումներ կայացնելու հմտություն: Նման պայմանների առկայությունը կարևոր է` ուսանողներին մասնագիտացման հարցում ուղղորդելու համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձգտում է կրթության ժամանակակից ենթակառուցվածքները հասանելի դարձնել նաև մարզերի ուսանողությանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տեխնոլոգիապես հագեցած ժամանակակից ուսումնական և աշխատանքային միջավայրը նոր խթան կհանդիսանա ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի արդյունավետ գործունեության համար:

VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, announces the continuation of the project of providing universities of Armenia with information infrastructure.
Armenia’s leading telecommunications operator welcomes the universities’ strategy of reaching best educational results. 16 of the 29 universities cooperating with VivaCell-MTS have been provided with modern information facilities.
VivaCell-MTS’ readiness to help providing comfortable learning environment in the universities stems from the belief that the use of contemporary means of organizing the learning processes in the regions is as important as anywhere else.
To remind, as a result of a lecture organized three years ago, the students of the University of Economics of Armenia Yeghegnadzor branch had a chance to get acquainted with VivaCell-MTS experience and discover the formula of the Company’s success. It is the high time today to use the opportunities of the innovative technologies, to master professional skills and to use the knowledge for the good of our country’s economy tomorrow.
Armenia’s Leading Telecommunications Operator has equipped one of the classrooms in the University of Economics of Armenia Yeghegnadzor branch with 12 new and more powerful computers as well as Internet access, and a 3G router operating based on “Home-Zone Turbo” package. The instructional lab is also equipped with laser printer, and a smart board with a projector and a switcher. The IT lab at the university will have a Wi-Fi corner.
“A powerful source of information such as the Internet can serve its best for educational purposes. It will help save time, increase the level of awareness and provide skills of making decisions quickly. Availability of such conditions is important in helping students gain professional skills. VivaCell-MTS strives to make the modern education facilities available to the students in the regions as well,” says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The technologically equipped modern educational and working environment will facilitate the efficiency of operations at the university.