Դեկտեմբերի 2. արտահերթ ընտրություն` թիվ 1 և 35 ընտրատարածքներում
Այսօր գումարած արտահերթ նիստում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով լրացուցիչ ընտրություններ է նշանակել թիվ 1 և թիվ 35 ընտրատարածքներում` հիմք ընդունելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի` 2012թ. սեպտեմբերի 18-ի «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Սամվել Բալասանյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարած համարելու մասին» և 2012թ. սեպտեմբերի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարած համարելու մասին» արձանագրությունները: Այս մասին հայտնում են ԿԸՀ-ից:
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը լրացուցիչ ընտրությունների քվեարկության օր է սահմանել 2012թ. դեկտեմբերի 2-ը և հաստատել ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը:
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում էլեկտրոնային վիճակահանությամբ իրականացրել է Արմավիրի մարզի Խորոնք համայնքում 2012թ. հոկտեմբերի 28-ին կայանալիք համայնքի ղեկավարի նոր ընտրություններին տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի և քարտուղարի պաշտոնների բաշխումը` Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքի միջև: Բաշխումն ունի հետևյալ տեսքը` տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ` «Օրինաց Երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար` «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչ:

ЦИК: В избирательных округах №1 и №35 выборы состоятся 2 декабря
Центральная избирательная комиссия сегодня в ходе внеочередного заседания назначила дополнительные выборы в Национальное Собрание Армении по мажоритарной системе в избирательных округах №1 города Ереван и №35 Ширакской области на 2 декабря 2012 года, а также утвердила график основных мероприятий по подготовке и проведению выборов. Об этом сообщает пресс-служба ЦИК Армении.
Центральная избирательная комиссия провела также электронную жеребьевку по распределению кандидатур на должности председателей и секретарей комиссий в участковых избирательных комиссиях на предстоящих 28 октября выборах в органы местного самоуправления в общине Хоронк Армавирской области между фракциями партий и альянсов, представленных в Национальном Собрании Армении.
Согласно результатам распределения, председатель участковой избирательной комиссии – представить партии «Оринац еркир», секретарь УИК – представтель партии «Наследие».
Напомним, что после инцидента в ресторанном комплексе «Арснакар» избранный в округе №1 депутат от Республиканской партии Армении Рубен Айрапетян отказался от мандата, а избранный в округе №35 Самвел Баласанян стал мэром города Гюмри.
Отметим, что после прошедших 9 сентября в общине Хоронк Армавирской области выборов, кандидата на пост главы общины Араик Абасян и действующий глава общины Саркис Наапетян получили одинаковое число голосов – 665. В результате пересчета число голосов сократилось до 662 в пользу каждого.
В таких случаях Избирательный кодекс Армении предусматривает жеребьевку. Однако до этого кандидаты явились в ЦИК Армении и выступили с совместным заявлением о том, что считают неверным такой способ избрания и предлагают организовать повторное голосование.