Հայ-ֆրանսիական համատեղ ցուցահանդես «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանում
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը 2012թ. սեպտեմբերի 29-ից Եվրոպական ժառանգության օրերին կմիանա «Ճանապարհ. Էրեբունին երեկ և այսօր» հայ-ֆրանսիական համատեղ ցուցահանդեսով, որի ընթացքում կներկայացվի Էրեբունի ամրոցի գիտական ուսումնասիրման ճանապարհը՝ հայտնաբերումից մինչ օրս:
Թանգարանի ժամանակավոր ցուցասրահում ներկայացվեն 50-ականներին և այսօր հայտնաբերված շուրջ 155 գտածոներ, որնցից 153-ը ցուցադրվում են բացառապես առաջին անգամ: Ցուցահանդեսն ուղեկցվում է տասը թեմատիկ եռալեզու պաստառներով, որոնք պատմում են Ուրարտուի պատմության գիտական ուսումնասիրության համատեքստում Էրեբունի ամրոցի կարևորության, հուշարձանի մշակութային ու զբոսաշրջային արժեքի մասին: Այս մասին տեղեկանում ենք թանգարանի կայքէջից:

В музей «Эребуни» открылась армяно-французская выставка
Историко-археологический музей-заповедник «Эребуни» присоединится с сегодняшнего дня к дням Европейского наследия армяно-французской совместной выставки под названием «Эребуни: вчера и сегодня». На выставке представлен путь научного исследования крепости «Эребуни» со дня ее основания и по сей день.
Как сообщает пресс-служба музея-заповедника, посетители выставки смогут увидеть около 155 обнаруженных с 50-х годов по сей день находок, 153 из которых демонстрируются впервые.
Выставка будет сопровождаться 10 тематическими плакатами на трех языках, повествующими о важности крепости в контексте научного исследования истории Урарту, культурной значимости памятника, а также трудностях, возникающих при его исследовании.