Մանրամասներ պաշտոնեական կեղծիքի գործով. Հարցաքննվել է 7900 անձ
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության և քննչական գլխավոր վարչությունների ծառայողները ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալել են սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանին, վճարային ծառայության նախկին պետ Հովհաննես Գրիգորյանին, կենսաթոշակային ապահովության և առանձին ծրագրերի վարչության պետ Աշոտ Աբրահամյանին և վճարային ծառայության առաջատար մասնագետ-գանձապահ Վիգեն Գևորգյանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ոստիկանության լրատվական բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության կենսաթոշակների նշանակման, վճարման և վերահսկողության բնագավառներում պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի կենսաթոշակի գումարներ հափշտակելու, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով կազմված քննչական խմբում ներկայումս ընդգրկված է 65 քննիչ:
2012 թ. սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ հարցաքննվել է 7900 անձ:
Ընդհանուր առմամբ՝ մեղադրանքներ են առաջադրվել 42 անձի, որոնցից 12-ի վերաբերյալ երեք քրեական գործ ուղարկվել է դատարան և կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ: Մեղադրյալներից 1-ը գտնվում է հետախուզման մեջ, 10-ի նկատմամբ որպես խափանաման միջոց կիրառվել է կալանավորում, 1-ը ձերբակալվել է, իսկ 18-ի նկատմամբ` ստորագրություն չհեռանալու մասին:
42 մեղադրյալի կատարած հանցագործությամբ պետությանը պատճառված 327.441.206 ՀՀ դրամ վնասից վերականգնվել է 51.533.305 ՀՀ դրամը:
Դատարան ուղարկված գործերով պետությանը պատճառված 14.556.174 դրամ վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 12.227.369 դրամը:
2012 թ. սեպտեմբերի 28-ին 42 մեղադրյալների, այդ թվում՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով, կենսաթոշակային ապահովության և առանձին ծրագրերի վարչության պետ Աշոտ Աբրահամյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 314-րդ հոդվածով, վճարումների ծառայության պետ Հովհաննես Գրիգորյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 314-րդ հոդվածով, վճարումների ծառայության առաջատար մասնագետ-գանձապահ Վիգեն Գևորգյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Նույն օրը Վազգեն Խաչիկյանի, Աշոտ Աբրահամյանի և Հովհաննես Գրիգորյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ 2012 թ. սեպտեմբերի 29-ին Վիգեն Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարանի քննարկմանը:
Վազգեն Խաչիկյանին մեղադրանք է առաջադրվել կազմակերպված խմբով յուրացման եղանակով 211.680.984 ՀՀ դրամ և խարդախությամբ 29.000.000 դրամ գումարներ հափշտակելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար:

Новые подробности  «пенсионного дела». Допрошены 7900 человек
Полиция опубликовала новые подробности следствия по делу о присвоении имущества в особо крупных размерах, злоупотреблениях должностными полномочиями, фальсификации документов.
28 сентября в рамках уголовного дела, расследуемого в Управлении по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении в связи с выявленными в процессе назначения и выплаты пенсии злоупотреблениями, сегодня были задержаны бывший начальник Государственной службы социального обеспечения Армении Вазген Хачикян, бывший начальник Службы социальных выплат Ованнес Григорян, начальник Управления программ пенсионного обеспечения и отдельных программ Ашот Абрамян и передовой специалист-кассир платежной службы Виген Геворкян. Об этом сообщает пресс-служба Полиции Армении.
Согласно источнику, в дело о присвоении имущества в особо крупных размерах, злоупотреблениях должностными полномочиями, фальсификации документов привлечены 65 следователей. По состоянию на сегодня допрошено 7900 лиц.
В общей сложности обвинение было выдвинуто 42 лицам, три уголовных дела в отношении 12 лиц направлены в суд и вынесены обвинительные приговоры. Один из них находится в розыске, в отношении 10 из них в качестве меры пресечения был избран арест, один был задержан, а в отношении 18 избрана подписка о невыезде.
Из общей суммы ущерба в размере 327.441.206 драмов, причиненного государству в результате преступления, совершенного 42 из них, было выплачено 51.533.305 драмов.
Напомним, что задержанным вместе с В.Хачикяном в рамках так называемого «пенсионного дела» бывшему начальнику Службы социальных выплат Ованнесу Григоряну и начальнику Управления программ пенсионного обеспечения и отдельных программ Ашоту Абрамяну выдвинуто обвинение по признакам пунктов 1 и 2 части 3 статьи 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА. 28 сентября суд общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк Мараш избрал в отношении всех трех задержанных меру пресечения в виде ареста на срок 2 месяца.
Вазгену Хачикяну предъявлено обвинение по признакам пунктов 1 и 2 части 3 статьи 179, пункту 1 части 3 статьи 178 и статье 314 Уголовного кодекса Армении (Присвоение или растрата в особо крупных размерах организованной группой; мошенничество в особо крупных размерах; служебный подлог). В.Хачикян в настоящее время обвиняется в присвоении 211.680.984 драмов и 29.000.000 драмов, присвоенных путем мошенничества, а также совершении фальсификации.