Դեսպան.Սաֆարովի արտահանձնումը միջազգային բոլոր նորմերի խախտում էր
«Այն ինչ կատարվել է Ռամիլ Սաֆարովի դեպքի հետ, կատարվել է միջազգային բոլոր ստանդարտներին դեմ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի՝ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին արտահանձնելու վերաբերյալ Գերմանիայի դիրքորոշմանը՝ ասաց ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը:
Նա նշեց, որ Գերմանիայի և ԵՄ-ի համար առաջին տեղում այդ գործի հետ կապված գնահատականներ հնչեցնելիս այն մտահոգությունն էր, որպեսզի տարածաշրջանում չստեղծվի անկայուն իրավիճակ:
«Մենք հասկանում ենք այդ հարցի նշանակությունը, հասկանում ենք ՀՀ-ին և հայերին՝ այդ հարցի հետ կապված, սակայն մենք ամենաշատը կենտրոնանում ենք այն բանի վրա, որ տարածաշրջանում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի առանց այդ էլ լարված հարաբերությունները վերջնականապես չխարխլվեն»,-ասաց դեսպանը՝ հավելելով, որ մտահոգ են կատարվածի կապակցությամբ և հույս են հայտնում, որ 2 կողմերը չեն կորցնի ինքնատիրապետումը և չի սրվի իրավիճակը տարածաշրջանում:

Safarov’s extradition was violation of international norms
“Whatever happened with Ramil Safarov’s case was against all kinds of international standards,” said the German ambassador to Armenia Reiner Morell in connection with the extradition of Ramil Safarov.
He mentioned that the main concern over this issue is not to create an unstable condition in the region.
“We do realize the significance of this issue. We understand feelings of Armenians concerning that issue, but we mostly are worried for finally damaging the Armenian – Azerbaijani relations,” said the ambassador and added that he is concerned with what happened and hoped that the two sides won’t lose self-control and the situation in the region will not aggravate.