Ռոբերտ Քոչարյան.«Սա խորհրդարանի ինքնավարկաբեկման ցցուն դեպք է»
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ` կապված ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հետ:
«Ուշադրությամբ ծանոթացա «գործի» հրապարակված նյութերին և չկարողացա գտնել գլխավոր հարցի պատասխանը` ինչ գործ ունեն ԱԱԾ-ն, դատախազությունն ու խորհրդարանը Ջոն Հանթսմանի, Վարդան Օսկանյանի և նրա հիմնադրած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի բարիդրացիական հարաբերությունների հետ:
Սա խորհրդարանի ինքնավարկաբեկման ցցուն դեպք է` երկրի վարկին հասցված բացասական հետևանքներով: Իսկ դա ամենևին էլ այն չէ, ինչի կարիքն այսօր Հայաստանն ունի: Վարդան Օսկանյանը ամենահաջողակ նախարարներից էր և իշխանության փորձությանը դիմացած հայ քաղաքական գործիչներից մեկն է: Արդյունավետ ու ազնիվ էր ինչպես նախկինում` իշխանության մեջ, այնպես էլ` հիմա: Բացառիկ արդարամիտ է, և սա հազվադեպ որակ է մեր քաղաքական իրողություններում: Այդպիսի որակների և վաստակի համադրություն ունեցող մարդկանց պետք է փայփայել, այլ ոչ թե հետապնդել, թեկուզ հանուն սեփական հեղինակության: Առավել ևս, որ նա շատ լուրջ ընտրազանգված ունեցող կուսակցություն է ներկայացնում:
Այս ամբողջ պատմության անհեթեթությունը հիասթափեցնող է: Ցավում եմ կատարվածի համար և իմ համակրանքն ու աջակցությունը հայտնում Վարդան Օսկանյանին»:

Роберт Кочарян разочарован решением парламента по “делу Осканяна”
Бывший президент Армении Роберт Кочарян выступил сегодня с заявлением в связи с решением парламента о лишении бывшего министра иностранных дел, члена фракции партии “Процветающая Армения” Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности.
“Я внимательно ознакомился с опубликованными материалами “дела” и не смог найти ответа на главный вопрос – какое дело имеют СНБ, прокуратура и парламент с хорошими отношениями между Джоном Хантсманом, Варданом Осканяном и основанным им фондом “Сивилитас”? Это явный пример самодискредитации парламента с негативными последствиями. А это вовсе не то, в чем нуждается сегодня Армения.
Вардан Осканян был одним из самых успешных министров. Он был эффективным и честным, как при власти, так и сейчас. Он исключительно справедлив, и это редкое качество в наших политических реалиях. Людьми с таким сочетанием достоинств и качеств должны дорожить, а не преследовать, по крайней мере, ради собственной репутации.
Особенно, поскольку он представляет партию с довольно серьезным электоратом. Абсурдность всей этой истории разочаровывает. Мне жаль, что такое случилось, и я выражаю свое сочувствие и поддержку Вардану Осканяну”.