Համաժողով` «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 4-ին ուղերձ է հղել Երևանում մեկնարկած «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովի մասնակիցներին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ողջունում եմ «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովի բոլոր մասնակիցներին:
Լրագրողների համահայկական համաժողովները բարի ավանդույթ են դարձել մեր իրականության մեջ: Ուրախալի է, որ նախորդ՝ 5-րդ համաժողովը, տեղի է ունեցել Արցախում:
Լրատվությունը հանդիսանում է ռազմավարական կարևորություն ունեցող այն ասպարեզներից, որն առնչվում է պետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներին: Մեզ համար այն նաև աշխարհասփյուռ հայության միասնականության ամրապնդման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի խորացման ու ընդլայնման, հայ ազգային ինքնության պահպանման առանցքային միջոցներից մեկն է, որի դերակատարությունը արդի համաշխարհայնացման պայմաններում դժվար է գերագնահատել:
Այս տեսանկյունից հատկապես կարևոր է համայն հայության ջանքերի համախմբումը Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ պահանջում են սերտ համագործակցություն Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի քաղաքական, լրատվական, գիտակրթական, վերլուծական և այլ շրջանակների միջև: Անհարժեշտ է նաև կայուն կապ հաստատել տարբեր պետությունների լրագրողների և ԶԼՄ-ների հետ:
Ակնհայտ է, որ ցեղասպանությունների կանխման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն նման ոճիրների փաստի ճանաչումը, այլև ցեղասպանության քաղաքականության դատապարտումը և գործնական քայլերի մշակումը նրանց բացառման ուղղությամբ: Այս առումով անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել Արցախյան հիմնախնդրի լուսաբանմանը և Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյաց քաղաքականության դատապարտման գործընթացին:
Վստահ եմ, որ համաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կնպաստի տեղեկատվական ոլորտում գործնական կապերի զարգացմանը:

Towards the 100th commemoration of the Armenian Genocide
On 4 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent an address to the participants of the "Towards the 100th commemoration of the Armenian Genocide" 6th Pan-Armenian Forum of Journalists launched in Yerevan. The address said:
“Dear participants of the conference,
I welcome all the participants of the "Towards the 100th commemoration of the Armenian Genocide" 6th All-Armenian Forum of Journalists.
Holding all-Armenian journalistic conferences has become a good tradition. I am glad that the previous 5th conference was held in Artsakh.
Media are among the strategically important fields, which touch upon all the spheres of public life. For us they are also one of the key elements of strengthening the unity of the Armenian nation all over the world, deepening and expanding the Armenia-Artsakh-Diaspora relations, preserving the Armenian national identity. Indeed, the role of media is very difficult to overestimate, especially in the contemporary era of globalization.
From this very perspective consolidating the efforts of the world spread Armenians towards the international recognition and condemnation of the Genocide is of utmost importance. Work in this direction requires close cooperation between Armenia, Artsakh and Diaspora political, media, academic, analytical and other circles. It is also necessary to establish firm ties with journalists and mass media organizations of different countries.
It is obvious that for the prevention of genocides such crimes should not only be recognizes but also condemned. It is also indispensable carry out practical measures towards preventing genocides. In this respect it is necessary to give a new quality to coverage of the Artsakh issue and condemnation of the ongoing anti-Armenian policy of Azerbaijan.
I am confident that the conference will successfully accomplish its tasks and will contribute to further developing of practical ties in the information sphere.