Համաժողով` «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 4-ին ուղերձ է հղել Երևանում մեկնարկած «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովի մասնակիցներին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ողջունում եմ «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովի բոլոր մասնակիցներին:
Լրագրողների համահայկական համաժողովները բարի ավանդույթ են դարձել մեր իրականության մեջ: Ուրախալի է, որ նախորդ՝ 5-րդ համաժողովը, տեղի է ունեցել Արցախում:
Լրատվությունը հանդիսանում է ռազմավարական կարևորություն ունեցող այն ասպարեզներից, որն առնչվում է պետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներին: Մեզ համար այն նաև աշխարհասփյուռ հայության միասնականության ամրապնդման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի խորացման ու ընդլայնման, հայ ազգային ինքնության պահպանման առանցքային միջոցներից մեկն է, որի դերակատարությունը արդի համաշխարհայնացման պայմաններում դժվար է գերագնահատել:
Այս տեսանկյունից հատկապես կարևոր է համայն հայության ջանքերի համախմբումը Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ պահանջում են սերտ համագործակցություն Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի քաղաքական, լրատվական, գիտակրթական, վերլուծական և այլ շրջանակների միջև: Անհարժեշտ է նաև կայուն կապ հաստատել տարբեր պետությունների լրագրողների և ԶԼՄ-ների հետ:
Ակնհայտ է, որ ցեղասպանությունների կանխման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն նման ոճիրների փաստի ճանաչումը, այլև ցեղասպանության քաղաքականության դատապարտումը և գործնական քայլերի մշակումը նրանց բացառման ուղղությամբ: Այս առումով անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել Արցախյան հիմնախնդրի լուսաբանմանը և Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյաց քաղաքականության դատապարտման գործընթացին:
Վստահ եմ, որ համաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կնպաստի տեղեկատվական ոլորտում գործնական կապերի զարգացմանը:

Глава НКР направил послание участникам всеармянского форума
Президент Републики Арцах Бако Саакян направил сегодня послание участникам стартовавшего в Ереване 6-го всеармянского форума журналистов «Навстречу 100-летней годовщине Геноцида армян».
Как сообщили в пресс-службе президента Нагорного Карабаха, в послании говорится:
Приветствую всех участников шестого всеармянского форума журналистов «Навстречу 100-летней годовщине Геноцида армян».
Проведение всеармянских форумом журналистов уже стало доброй традицией. Отрадно, что предыдущий, пятый форум прошел в Арцахе.
Журналистика принадлежит к тем стратегическим направлениям, которая связана со всеми сферами жизнедеятельности государства. Для нас она является также одной из ключевых средств укрепления всеармянского единства, углубления и расширения связей между Арменией, Арцахом и Диаспорой, сохранения нашей национальной идентичности. В современных условиях глобализации роль журналистики трудно переоценить.
В данном контексте особенную важность получает консолидация усилий всего армянства по международному признанию и осуждению Геноцида армян. Работа в этом направлении требует тесного сотрудничества между политическими, журналистскими, научно-образовательными, аналитическими и другими кругами Армении, Арцаха и Диаспоры. Необходимо также наладить стабильные связи с журналистами и СМИ разных государств.
Очевидно, что для предупреждения геноцидов необходимо признание и осуждение подобных преступлений, а также разработка практических механизмов для недопущения их осуществления. В этом плане необходимо придать новое качество освещению Арцахской проблемы и осуждению продолжающейся армяноненавистнической политики Азербайджана.
Уверен, что форум успешно осуществит поставленные перед собой задачи и внесет весомый вклад в развитие практических связей в информационной сфере.