Օսկանյան. Ես պատրաստ եմ նախագահի ԲՀԿ թեկնածուն լինել
ԲՀԿ-ն նախագահական ընտրություններին պետք է մասնակցի սեփական թեկնածուով: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանը հարցազրույց է տվել «ՍիվիլՆեթին»: Օսկանյանի գրասենյակը ներկայացնում է հարցազրույցն ամբողջությամբ.
-Պարոն Օսկանյան, այսօր ԱԱԾ-ն Ձեզ հրավիրել էր մեղադրանք ներկայացնելու և հարցաքննության, և Դուք կրկին հրաժարվել եք ցուցմունք տալ: Ինչո՞ւ:
-Նախ ասեմ, որ ես ընդամենը մեկ կարևոր հարցի եմ պատասխանել այն մասին, թե արդյոք ես ընդունում եմ իմ մեղքը՝ թեկուզ մասնակի: Իմ պատասխանը եղել է, որ բացարձակապես չեմ ընդունում: Հետևապես, ես օգտվել եմ իմ սահմանադրական իրավունքից և ցուցմունք չեմ տվել:
-Բայց Ձեր անձեռնմխելիությունը վերցնելու և գործում որպես մեղադրյալ ներգրավելու համար իշխող կուսակցության հիմնավորումն այն էր, որ հնարավորություն ստեղծվի՝ Դուք ապացուցեք Ձեր անմեղությունը:
-Այդ հիմնավորումն ամենամեծ անհեթեթությունն էր և լավագույն ապացույցը այն բանի, որ այս գործը քաղաքական պատվեր է: Ես վստահ եմ, որ մեր օրենսդիրները լավ գիտեն, որ մեղքը պետք է ապացուցի մեղադրողը և ոչ թե մեղադրյալը: Երկրորդ, մեր քրեական օրենսդրության հիմքում դրված է անմեղության կանխավարկածը, որը և ենթադրում է, որ օրենսդիրները մեղադրանքի կապակցությամբ դատախազից պետք է պահանջեին իրենց մտքում որևէ կասկած չթողնող ապացույցներ և նոր միայն համաձայնեին ինձ անձեռնմխելիությունից զրկել: Դա տեղի չունեցավ, որովհետև ակնհայտորեն իջեցվել էր քաղաքական պատվեր:
-Դուք ասում եք՝ քաղաքական պատվեր, հետապնդում: Ըստ Ձեզ՝ դա կապվա՞ծ է առաջիկա նախագահական ընտրությունների հետ: Առհասարակ, այն պահից ի վեր, երբ Դուք վերադարձաք մեծ քաղաքականություն, անընդհատ խոսվում է նախագահական ընտրություններում Ձեր հնարավոր առաջադրման մասին: Վերջիվերջո, կուսակցությունը Ձեր թեկնածությունը առաջ քաշելո՞ւ է, թե՞ ոչ:
-ԲՀԿ-ի՝ սեփական թեկնածուով մասնակցելու վերաբերյալ կարող եմ ասել հետևյալը: Նախ, կուսակցությունն այս հարցի վերաբերյալ դեռ պաշտոնական որոշում չի ընդունել: Այնպես որ, այն, ինչ ասելու եմ՝ իմ անձնական կարծիքն է: Հաշվի առնելով, որ ԲՀԿ-ն այսօր Հայաստանում ծանրակշիռ և մեծ հեղինակություն ունեցող կուսակցություն է, և ժողովուրդը նրանից մեծ ակնկալիքներ ունի, ես կարծում եմ, որ նա մինաշանակորեն նախագահական ընտրություններին պետք է մասնակցի սեփական թեկնածուով: Բնական է, որ առաջին հերթին այդ թեկնածուն պետք է լինի կուսակցության առաջնորդը՝ Գագիկ Ծառու կյանը: Սակայն, եթե պարոն Ծառուկյանը չուզենա իր թեկնածությունը դնել, և կուսակցությունը կանգնի իմ թեկնածության վրա, ես պատրաստ եմ ինձ վրա վերցնել այդ պատասխանատվությունը:
-Չե՞ք կարծում, որ սեփական թեկնածուով գնալու դեպքում կուժեղանան ճնշումները Ծառուկյանի, Ձեր և ընդհանրապես ԲՀԿ-ի նկատմամբ:
-Գիտե՞ք, հարցին պետք է նայել երկրի շահերի տեսանկյունից: «Բարգավաճ Հայաստանի» մասնակցությունից միմիայն կշահի Հայաստանը, մեր ժողովրդավարությունը, ժողովուրդն իսկական այլընտրանք կունենա, և միջազգային հանրությունը մեզ կվերաբերվի որպես ժողովրդավարության իսկական ճանապարհ բռնած երկրի:

В.Осканян: Я готов стать кандидатом от «Процветающей Армении»
Член парламентской фракции партии «Процветающая Армения», экс-глава МИД Армении Вардан Осканян в интервью «Civilnet.am» прокомментировал участие партии «Процветающая Армения» в предстоящих в феврале 2013 года президентских выборах в республике.
– Вас сегодня вызывали в Службу национальной безопасности Армении для предъявления обвинения и допроса, и Вы вновь отказались от дачи показаний. В чем причина?
– Прежде всего, скажу, что я ответил на один важный вопрос: признаю ли я, хотя бы частично, свою вину. Мой ответ был таков: абсолютно не признаю своей вины. Следовательно, я воспользовался своим конституционным правом и отказался от дачи показаний.
– Однако обоснованием правящей партии в вопросе лишения Вас депутатской неприкосновенности и вовлечения в качестве обвиняемого по данному делу было то, чтобы создать возможность доказать Вашу невиновность.
– Это обоснование было самым большим абсурдом и наилучшим доказательством того, что это дело является политическим заказом. Уверен, наши законодатели прекрасно знают, что вину должен доказывать обвинитель, а не обвиняемый. Во-вторых, в основе нашего уголовного законодательства лежит принцип презумпции невиновности, который предполагает, что законодатели должны были потребовать в связи с этим обвинением от генпрокурора таких доказательств, которые не оставили бы у них тени сомнения, и лишь после этого должны были давать согласие о лишении меня неприкосновенности. Этого не произошло, поскольку очевидно имеет место политический заказ.
– Вы говорите – политический заказ, преследование. На Ваш взгляд, это связано с предстоящими президентскими выборами? Вообще, с тех пор, как Вы вернулись в большую политику, постоянно идут разговоры о Вашем возможном выдвижении на президентских выборах. В конце концов, партия будет выдвигать вашу кандидатуру или нет?
– Относительно участия партии «Процветающая Армения» на выборах со своим кандидатом могу сказать следующее. Прежде всего, партия пока не приняла официального решения по данному вопросу. Посему то, что я собираюсь сказать, – мое частное мнение. Учитывая, что «Процветающая Армения» – является сегодня весомой и авторитетной партией в Армении и народ связывает с ней большие ожидания, считаю, что она однозначно должна участвовать в президентских выборах со своим кандидатом. Естественно, что в первую очередь этим кандидатом должен быть лидер партии Гагик Царукян. Однако если господин Царукян не захочет выдвинуть свою кандидатуру, я готов взять на себя эту ответственность.
– Не считаете ли Вы, что в случае выдвижения партией собственного кандидата давление на Гагика Царукяна, на Вас и в целом на «Процветающую Армению» усилится?
– Знаете, этот вопрос нужно рассматривать также с точки зрения интересов государства. От участия партии «Процветающая Армения» выиграет только Армения, наша демократия, народ будет иметь реальную альтернативу, и международное сообщество будет относиться к нам как к стране, прошедшей действительно путь демократии.