Դ.Հարությունյան.Օսկանյանը քաղաքական գործիչ է`դժվար գնա այդ քայլին
«Յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի իրավունքն է` որոշելու, թե ով է իրենց ներկայացնելու ԵԽԽՎ-ում: Դա իրենց գործն է, թեև չեմ կարծում, որ լավագույն ուղին է. սա այն հարցն է, որ պետք է բաց քննարկվի, իսկ արդյունքներից պետք է հետևություն անեն բոլորը»,- անդրադառնալով ԲՀԿ-ական պատգամավորների հայտարարությանը, որ պատրաստ են ԵԽԽՎ պատվիրակությունում զիջել իրենց տեղը Վարդան Օսկանյանին` նման դիրքորոշում հայտնեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Սակայն, Վ.Օսկանյանը դժվար գնա գործընկերներից այդ օգնությունն ընդունելուն, քանի որ, ըստ Դ.Հարությունյանի, պարոն Օսկանյանը քաղաքական գործիչ է:
Ինչ վերաբերում է իրավական գնահատականին, ապա Դ.Հարությունյանը հրաժարվեց այն դեռևս ներկայացնելուց, քանի որ ներկա չի եղել անցած շաբաթ ԱԺ-ում գործի վերաբերյալ տեղի ունեցած քննարկմանը: Իսկ բացի այդ էլ ավելացրեց, որ չի ներկայացնի նաև այն պատճառով, որ դա չի վերաբերում ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանին:

Давид Арутюнян: Осканян – политик и не примет помощь
«Каждая политическая сила сама решает, кого делегировать от своего имени в ПАСЕ. Это их дело, хотя не считаю это лучшим вариантом. Вопрос должен обсуждаться открыто», - заявил руководитель армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян, комментируя заявление депутатов от партии «Процветающая Армения» о том, что они готовы уступить свое место в делегации Вардану Осканяну.
При этом Д.Арутюнян отметил, что вряд ли Осканян примет эту помощь коллег, поскольку он является политическим деятелем.
Что касается правовых оценок, то Д.Арутюнян воздержался от комментариев, поскольку не сам участвовал в парламентских обсуждениях. Он также отметил, что вопрос не касается осенней сессии ПАСЕ.