Հայաստանում 8000 քաղցկեղով հիվանդ կա
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղցկեղի հայաստանյան ցուցանիշների վերաբերյալ խոսեց Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Բազիկյանը: Նրա տեղեկացմամբ` ներկայումս Հայաստանում կա 8000 քաղցկեղով հիվանդ, այս տվյալները 1990-ականների համեմատ կրկնակի շատ են:
Բանախոսը նաև հավելեց, որ ողջ աշխարհում է ավելանում քաղցկեղով հիվանդների քանակը: Բժիշկը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ քաղացկեղը բուժվող հիվանդություն է, սակայն այն պետք է հայտնաբերել վաղ շրջանում:
Գ. Բազիկյանը նաև հաղորդեց, որ այսօր Հայաստանում ապրում է 15 000 մարդ, ովքեր 5 և ավելի տարիներ առաջ են բուժվել քաղցկեղից: Ըստ բժշկի` վիրահատությունը և հետվիրահատական բուժումը սոցիալապես խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների համար անվճար է:

Г.Базикян: В Армении увеличилось число больных раком
Директор Национального центра онкологии, доктор медицинских наук, профессор Гагик Базикян сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами, что за последние 10 лет число больных раком в Армении возросло на 36 процентов.
«Если в начале 90-х годов число больных раком в республике составляло 3500-4000, то сегодня оно достигло 8000 человек»,- сказал Гагик Базикян.
Как отметил Г.Базикян, тенденция к росту заболевания раком наблюдается во всём мире. Профессор вновь напомнил, что большинство онкологических заболеваний поддаются лечению при их выявлении на ранних стадиях.
Г.Базикян также сообщил, что в настоящее время в Армении проживает порядка 15 000 людей, которые вылечились от рака 5 и более лет назад. По словам врача, для представителей социально необеспеченных слоев операции и послеоперационное лечение проводятся бесплатно.