«Շատ բաներ կան, որոնք «անկատար են և ճիշտ չեն արվում»
«Հայաստան- Սփուռք համագործակցությունը համահունչ և կատարյալ չէ, և շատ ոլորտներում պետք է այն բարելավել»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Նրա խոսքով, Սփուռքի նախարարությունը շատ հարցերում ՀՀ-սփյուռք կամուրջի դեր է կատարում, սակայն շատ բաներ կան, որոնք «անկատար են և ճիշտ չեն արվում»:
«Դրա առաջնային պատճառներից այն է, որ սփյուռքի հետ ամուր կապերի զարգացման բավարար գործընթաց Հայաստանի կողմից չի վարվում: Խոսքը միայն մեկ նախարարության մասին չէ»,-ասաց նա:
Բանախոսի կարծիքով, այս խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է հենց սփյուռքում խորհրդարան ձևավորել. շուրջ 100 երկրներից 350 պատգամավորի դեպքում դա փաստացի կլինի սփյուռքի խորհրդարա, թեև սփյուռքահայ համայնքները տարանջատված են տարբեր հասարակական և քաղաքական կառույցների կողմից և միավորման գործընթացը շատ դժվար կլինի:

А.Сасунян: В сотрудничестве Армения-Диаспора не все совершенно
Сотрудничество между Арменией и Диаспорой несовершенно и во многих сферах должно быть улучшено. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами редактор газеты «Калифорния Курьер» Арут Сасунян.
По его словам, министерство диаспоры Армении играет роль моста между республикой и Диаспорой, однако многое делается неправильно. «Одна из основных причин в том, что процесс развития связей с Диаспорой осуществляется Арменией на недостаточном уровне. Речь идет не только об одном министерстве», - сказал А.Сасунян.
По мнению А.Сасуняна, для решения этих проблем необходимо сформировать в Диаспоре парламент в составе 350 депутатов из порядка 100 стран, который будет фактически представлять Диаспору, хотя, процесс объединения армянских общин диаспоры будет довольно сложным, поскольку они примыкают к различным общественным и политическим структурам.