ԱԱԾ-ն առգրավում է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի փաստաթղթերը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը որոշում է ընդունել «Սիվիլիթաս» հիմնադրամից առգրավել փաստաթղթերը: Այս մասին տեղեկացնում է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալ Մ. Համբարձումյանի առգրավում կատարելու մասին որոշման մեջ, որի օրինակը տրամադրվել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին, նշված է.
«Առգրավել «Սիվիլիթաս» հիմնադրամում առկա՝ ԱՄՆ-ում գրանցված «Հանթսման Ինտերնեյշնլ» և «Պոլիմեր Մատերալս Ինք.» կորպորացիաների կողմից «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքթս» ՍՊ ընկերության միջոցով՝ 577 897 ԱՄՆ դոլար և 11 494 000 դրամ, իսկ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վարդան Օսկանյանի միջոցով՝ 1 427 000 ԱՄՆ դոլար հիմնադրամին հատկացնելու, այդ գումարները հիմնադրամի կողմից տիրապետելու, օգտագործելու և տնօրինելու վերաբերյալ փաստաթղերը, այդ թվում՝ հոգաբարձուների խորհ րդի որոշումները, նշված խորհրդի նիստերի արձանագրությունները, գումարները կոնկրետ ծրագրերին ուղղելու, ֆիզիկական անձանց մոտ թողնելու կամ նրանց տրամադրելու վերաբերյալ հանձնագրերը կամ հայտարարությունները, ինչպես նաև բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են կապ ունենալ վերը նշված երկու գործարքների հետ (բացառությամբ վարչակառավարչական ծախսերը հիմնավորող հաշվապահական փաստաթղթերի)»:
ԱԱԾ քննիչներն այսօր եկել էին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամ՝ առգրավելու Վարդան Օսկանյանին և «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին առնչվող քրեական գործի վերաբերյալ փաստաթղթերը:

СНБ Армении изъяла документы фонда «Сивилитас»
Служба Национальной безопасности Армении приняла решение об изъятии документов в фонде «Сивилитас». В решении заместителя следственного управления Службы Национальной безопасности М.Амбарцумяна о конфискации, образец которого предоставлен фонду «Сивилитас», отмечается:
«Конфисковать имеющиеся в фонде «Сивилитас» документы, касающиеся предоставления зарегистрированными в США корпорациями «Хантсман Интернейшнл» и «Полимер Материалс» фонду «Сивилитас» через ООО «Хантсман Билдинг Продакс» 577 897 долларов США и 11 494 000 драмов, и предоставления фонду через учредителя фонда «Сивилитас» и председателя фонда попечителей Вардана Осканяна 1 427 000 долларов, использования этих сумм фондом, в том числе решения совета попечителей, протоколы заседания указанного совета, направления сумм на конкретные программы, распоряжения или заявления о предоставлении или хранении этих средств у физических лиц, а также все те документы, которые могут иметь отношение к вышеуказанным сделкам».
Согласно информации, сегодня следователи СНБ РА явились в офис фонда с целью изъятия документов по делам фонда «Сивилитас» и В. Осканяна.