Արցախը չի կարող լինել սաֆարովներին հերոսացնող երկրի կազմում
Ադրբեջանում պետական մակարդակով քարոզվում է հայատյացությունը, ինչը պետք է բավարար հիմք հանդիսանա միջազգային հանրության համար` հասկանալու, որ ոչ մի դեպքում և ոչ մի ձևաչափով Արցախը չի կարող լինել մի երկրի կազմում, որը հերոսացնում է մարդասպան սաֆարովներին: Ընդունելով Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Բուր-լե-Վալանսի քաղաքապետ Բեռնար Պիրասին` այսպես է հայտարարել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Հայտնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բեռնար Պիրասն իր հերթին տեղեկացրել է, որ որպես Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ իրեն էր հանձնարարվել նախապատրաստել զեկույց Հունգարիայի գործողությունների վերաբերյալ:
Ֆրանսիացի սենատորն իր զեկույցը վերնագրել է «Հունգարիան ազատության, մարդու իրավունքների և եվրոպական արժեքների դեֆիցիտ ունի»: Նա նաև նամակ է ուղարկել նաև Ֆրանսիայում Հունգարիայի դեսպանին:

Artsakh cannot be member of a country which praises safarovs
Armenafobia is propagated in Azerbaijan on governmental level, which should serve a base for the international community to realize that Artsakh can no way be a part of a country which praises murderers like Safarov, said today Hovik Abrahamyan during the meeting with the Bernard Piras member of the Senate of France.
Bernard Piras on his turn has informed that he was ordered to prepare a report on the actions undertaken by Hungary.
The French Senator had titled his report in the following way, “There is deficit of freedom, human rights and European values in Hungary.” He has also sent a letter to the French ambassador in France.