Հայ խաղաղապահները` «Անխախտ եղբայրություն-2012»-ում
Ղազախստանի Հանրապետության Ալմաթի քաղաքի մերձակայքում գտնվող «Իլիյսկսի» զորավարժարանում երեկ ավարտվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության «Անխախտ եղբայրություն-2012» պայմանական անվանվամբ առաջին համատեղ խաղաղապահ զորավարժությունը: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Զորավարժության թեման է եղել Հավաքական անվտանգության տարածաշրջանում ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ զորքերի կողմից խաղաղության պահպանման գործողությունների նախապատրաստումն ու վարումը: Այն անցկացվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների օպերատիվ ու մարտական պատրաստության 2012թ. համատեղ միջոցառումների պլանին համապատասխան:
Զորավարժության ընթացքում մշակվել և իրագործվել են հակամարտող կողմերի բաժանման, զինադադարի պայմանների պահպանման վերահսկողության համատեղ միջոցառումներ:
ՀԱՊԿ շրջանակներում առաջին անգամ անցկացված խաղաղարար «Անխախտ եղբայրություն-2012» զորավարժության ժամանակ հայկական խաղաղապահներն ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած բազմազգ խաղարար առաքելությունների ժամանակ ձեռք բերած իրենց բացառիկ փորձն ու հմտությունն են փոխանցել ՀԱՊԿ գործընկերներին: Ինչպես նշել է ՀԱՊԿ ղեկավարությունը` հայկական ստորաբաժանումը իրեն դրսևորել է շատ գրագետ և պատրաստված: Առաջադրված բոլոր խնդիրները կատարվել են շատ բարձր մակարդակով:
Ընդհանուր առմամբ, զորավարժությանը մասնակցել է մոտ 950 մարդ, մինչև 70 միավոր ավտոմոբիլային և 35 միավոր զրահատանկային տեխնիկա, 4 «Մի-17» ինքնաթիռ: ՀՀ զինված ուժերից զորավարժությանը մասնակցում է 30 հոգանոց խաղաղապահ ստորաբաժանումը:

Армянские миротворцы участвовали в учениях «Нерушимое братство»
В Казахстане на полигоне «Илийский» под Алма-Атой накануне завершились первые миротворческие учения государств-членов ОДКБ «Нерушимое братство-2012». Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
Основной темой учений стала подготовка и проведение мероприятий по поддержанию мира. Учения проходили в соответствии с планом совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2012 год.
В ходе учений были разработаны и выполнены совместные мероприятия по разделению конфликтующих сторон, соблюдению режима перемирия.
На проходящих в рамках ОДКБ миротворческих учениях «Нерушимое братство-2012» армянские миротворцы передали партнерам по ОДКБ исключительный опыт и навыки, приобретенные в миротворческих миссиях НАТО под эгидой ООН. По оценке руководства ОДКБ, армянское подразделение проявило высокий уровень подготовленности и профессионализма. Все поставленные задачи были выполнены на высоком уровне.
В целом в учениях принимали участие около 950 человек, до 70 единиц автомобилей и 35 единиц бронетехники, 4 самолета «Ми-17». Вооруженные силы Армении были представлены миротворческим подразделением в составе до 30 человек.