ՄԱԿ-ի հանձնակատարը առաջարկում է ժամակավորապես դադարեցնել կրակը
ՄԱԿ-ի հանձնակատար Լախդար Բրախիմին Դամասկոսում շաբաթ օրը հակամարտող կողմերի հետ կքննարկի կրակի ժամանակավոր դադարեցման հնարավորությունը: Այս մասին գրում է Բի-Բի-Սին (BBC):
Երկուշաբթի օրը Բրախիմին կոչ է արել հակամարտության կողմերին դադարեցնել կրակը հոկտեմբերի 26-ից: Նա նաև հույս է հայտնել, որ կրակի ժամանակավոր դադարեցումը կնպաստի իրավիճակի կարգավորմանը և բռնության դադարեցմանը:
Նախօրեին Սիրիայում տիրող իրավիճակը նա քննարկել է Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, Իրաքի, Եգիպտոսի և Լիբանանի իշխանությունների հետ:

The international mediator on Syria will go to Damascus in the next few days to try to broker a brief ceasefire in the war between President Bashar al-Assad's government and rebels during the Islamic Eid al-Adha festival, the Reuters said.
Lakhdar Brahimi, the U.N.-Arab League envoy, told reporters on Thursday after meeting Jordan's foreign minister that a respite in hostilities could build confidence and help bring about a longer truce in the 19-month-old conflict.
"Yes I am going to Syria. This appeal we made to our Syrian brothers, whether in the government or against the government, to stop fighting in the three or four days of the Eid next week," Brahimi said.