15 հիվանդներից 1-ի մոտ հայտնաբերվել է սիբիրյան խոց
Սիբիրյան խոց կասկածելի 15 հիվանդից վերցված նմուշների նկատմամբ լաբորատոր հետազոտությունները ավարտվել են: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարության լրատվական բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, մեկի մոտ սիբիրյան խոց հիվանդությունը հաստատվել է, 9-ը նմուշում հայտնաբերվել են սիբիրյան խոցի ոչ ախտածին հարուցիչներ (վերջինս պայմանավորված է վերքերի վաղեմությամբ և հակաբիոտիկային բուժմամբ, հակաբիոտիկային քսուքների օգտագործմամբ), իսկ 5 նմուշում լաբորատոր հետազոտության արդյունքները եղել են բացասական:
«Մնացած հիվանդների լաբորատոր հետազոտություններն ընթացքի մեջ են: Ներկայումս սիբիրյան խոց ախտորոշմամբ հոսպիտալացված է 15 հիվանդ:Նոր հիվանդներ չեն հայտնաբերվել: Բոլոր հիվանդների վիճակը բավարար է: Ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ: Համաճարակային իրավիճակը վերահսկելի է»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Минздрав: Сибирская язва обнаружена у одного из 15 больных
Лабораторные исследования образцов, взятых у 15 больных с подозрением на заболевания сибирской язвой, завершены. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении.
Согласно источнику, результаты исследований подтвердили наличие сибирской язвы у одного человека, у 9 больных были выявлены возбудители сибирской язвы с непатогенными спорообразующими микробами (последнее обусловлено давностью ран, а также лечением антибиотиками), результаты лабораторных исследований 5 других образцов – отрицательные.
«Результаты лабораторных исследований других граждан, госпитализированных с подозрением на сибирскую язву, пока не готовы. В настоящее время с диагнозом „сибирская язва” госпитализированы 15 пациентов. Новых случаев заболевания пока не выявлено. Состояние всех госпитализированных удовлетворительное. В состоянии их здоровья наблюдается положительная динамика. Эпидемиологическая ситуация в Армении стабильна и находится под контролем», - говорится в сообщении пресс-службы Минздрава Армении.