Կորեացիները այցելել են Ճապոնիայի հետ վիճելի համարվող կղզիներ
Հարավկորեացի խորհրդարանականները այցելել են Ճապոնական ծովի արևմուտքում գտնվող Տոկտո կղզիներ, որոնք Ճապոնիա դիտարկում է որպես սեփական տարածքները:
«Ուտրո.ռու»-ի փոխանցմամբ, Տոկիոն մինչ այդ զգուշացրել էր, որ այդ այցը կարող է վնասել երկկողմ հարաբերություններին. կորեացիները իրենց հերթին հայտարարել են, որ այցի նպատակն էր կղզիներում անվտանգության մակարդակի ստուգումը:
Ճապոնիան սկսել է հավակնություններ ներկայացնել Հարավային Կորեայի վերահսկողության տակ գտնվող Տոկտո կղզիների նկատմամբ 2-րդ Համաշխարհային պատերազմից հետո: Տոկիոն առաջարկել է կղզիների պատկանելիության հարցը ներկայացնել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան, սակայն ապարդյուն:

South Korean MPs visited isolated set of islands in Japan
A group of South Korean MPs has visited an isolated set of islands at the centre of a territorial dispute with Japan - prompting an immediate protest from Tokyo.
Seventeen members of the parliamentary National Defence Committee flew to the Dokdo islands (known as Takeshima in Japan) on military helicopters for a day-long visit on Tuesday, an aide to committee member Han Ki-Ho said.
The trip - described as a government inspection session - was aimed at checking security measures around the islands which are guarded by the South's coastguard, the aide said.