Արմեն Աշոտյանը ներկայացրեց ոլորտի հաշվետվությունը
Այսօր կառավարության հերթական նիստի ժամանակ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ներկայացրեց դեռևս մեկ ամիս առաջ վարչապետի հանձնարարությամբ` ոլորտի հարկային պարտավորությունների կատարման և տնտեսական աճի ներուժի մասին հաշվետվությունը:
Նախարարը նշեց, որ կրթության մասնաբաժինը ՀՆԱ-ի արտադրությունում 2012 թ.-ի առաջին կիսամյակում կազմել է 32.657 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի 30.289 մլրդ դրամի դիմաց։
«Բուհերից 12-ը խոշոր հարկատուներ են և մշտական տեղ են զբաղեցնում Հայաստանի 100 հարկ վճարողների ցանկում»,- ասաց նախարարը:
Առաջիկա տարիներին, նախարարի փոխանցմամբ, նախատեսվում է ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների ծավալը և բարելավել որակը, մեծացնել բուհերի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու հնարավորությունները:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ հաջորդը զեկուցելու է ՀՀ էնեգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը, այնուհետև` տրանսպորտի և կապի նախարարը. «Մենք ձեզ կներկայացնենք նաև մյուս նախարարությունների հաշվետվությունների ժամանակացույցը», - ասաց վարչապետը:

Армен Ашотян представил правительству отчет по сфере образования
Сегодня на очередном заседании правительства Армении министр образования и науки Армен Ашотян представил отчет о выполнении налоговых обязательств в сфере и потенциале экономического роста.
Министр отметил, что доля образования в ВВП в первом полугодии 2012 года составила 32.657 млрд. драмов, против 30.289 млрд. драмов в аналогичный период прошлого года.
«Двенадцать вузов – в числе крупных налогоплательщиков. Эти вузы постоянно находятся в списке 100 крупных налогоплательщиков Армении», - сказал министр.
Как сообщил А.Ашотян, в предстоящие годы предусматривается расширить предоставляемые услуги и улучшить их качество, увеличить возможности реализации вузами предпринимательской деятельности.
Премьер-министр Т.Саркисян отметил, что следующий докладчик – министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, затем выступит министр транспорта и связи. «Мы представим также график представления отчетов других министерств», - сказал Т.Саркисян.