ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարականներ է տվել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 31-ին մի շարք հանձնարարականներ է տվել քրեական գործերով մինչդատական վարույթի հարցերով հոկտեմբերի 29-ին իրավապահ մարմինների ղեկավար կազմի հետ անցկացրած խորհրդակցության արդյունքներով: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, մասնավորապես, ՀՀ կառավարությանը հանձնարարվել է իրականացնել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների նյութատեխնիկական և սոցիալական ապահովության վիճակի համակողմանի ուսումնասիրություն, երկամսյա ժամկետում մշակել վիճակի բարելավմանն ուղղված առաջարկներ և ներկայացնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմ։
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարին հանձնարարվել է լրամշակել Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագիծը` հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում կոնկրետ գործերի օրինակներով վերհանված գործնական հիմնախնդիրները, ինչպես նաև վերջերս Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած վճիռներում արտահայտված իրավական դիրքորոշումները:
ՀՀ գլխավոր դատախազին, ՀՀ ոստիկանության պետին և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում գրավոր առաջարկություններ ներկայացնել նախաքննության կազմակերպմանը և այն սպասարկող հարակից ոլորտների, հատկապես` դատաբժշկական փորձաքննությունների կատարմանը, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական գործունեության իրականացմանն առնչվող խնդիրների համալիր լուծումների վերաբերյալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազին, ՀՀ ոստիկանության պետին, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ` ապահովելու դատախազների, քննիչների և քննչական ստորաբաժանումների ղեկավարների դատավարական լիազորությունների պատշաճ իրականացումը` բացառելով դրանց ձևական իրականացման հնարավոր դրսևորումները:
ՀՀ ոստիկանության պետին հանձնարարվել է հաշվարկել և մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել քննիչների գործունեության նյութատեխնիկական ապահովմանն ուղղված առաջարկ:

Президент Армении дал ряд поручений правоохранителям
Президент Серж Саргсян дал ряд поручений по результатам проведенного 29 октября с руководящим составом правоохранительных органов совещания по вопросам досудебного производства по уголовным делам.
В частности, Правительству Республики Армения поручено осуществить всестороннее изучение состояния материально-технического и социального обеспечения сотрудников правоохранительных органов, в двухмесячный срок разработать направленные на улучшение положения предложения и представить их в Аппарат Президента Республики Армения.
Министру юстиции Республики Армения поручено доработать проект уголовно-процессуального кодекса Республики Армения с учетом практических проблем, выявленных в процессе совещания на примере конкретных дел, а также правовых позиций, выраженных в вынесенных в последнее время решениях Европейского суда по правам человека.
Генеральному прокурору РА, начальнику Полиции РА, начальнику специальной следственной службы РА поручено в месячный срок представить письменные предложения относительно организации предварительного следствия и обслуживающих его смежных сфер, особенно выполнения судебно-медицинской экспертизы, а также комплексных решений вопросов, касающихся осуществления оперативно-розыскной деятельности.
Генеральному прокурору РА, начальнику Полиции РА, начальнику специальной следственной службы РА поручено предпринять необходимые меры для обеспечения надлежащего осуществления процессуальных полномочий прокуроров, следователей и руководителей следственных подразделений, исключив возможные проявления их формального осуществления.
Начальнику Полиции РА поручено рассчитать и в месячный срок представить предложение, направленное на материально-техническое обеспечение деятельности следователей.