Չաշխատել հանգստի հաշվին, այլապես կունենաք սեռական խնդիրներ
Սեքսապաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանի խոսքով, այն մարդիկ, ովքեր ավելի ծանրաբեռնված կենսակերպ են վարում, հաճախ ունենում են սեռական կյանքում խնդիրներ:
«Մարդը, անկախ սեռից և մասնագիտությունից, երբ բուռն կենսակերպ է վարում, մոռանում է անձնականի և հանգստի մասին, կարող է ժամանակավոր նվազեցնել սեռական ակտիվությունը, որովհետև այդ կերպ մարդը սուբլիացնում է իր էներգիան: Սեռական կյանքը ենթադրում է ներդաշնակ կենսակերպ, սակայն դա բնավ չի նշանակում, որ հասարակական գործիչներն իմպոտենտ են: Անձերն ունեն ուժեղ, միջին և թույլ սեռական խառնվածք, սակայն բոլորին խորհուրդ է տրվում չաշխատել հանգստի հաշվին»,-ասում է սեքսապաթոլոգը:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, գինեկոլոգ Գեորգի Պողոսյանի խոսքով, սակայն, ծանրաբեռնվածությունը ոչինչ չի նշանակում, որովհետև օրինակ Նապոլեոնը շատ ծանրաբեռնված է եղել, սակայն եղել է «մի բան էլ ավելի լիարժեք տղամարդ»:
«Մեզ մոտ մեծ նշանակություն ունի արտագաղթը, ընտանիքները բաժանվում են, տղամարդիկ գնում են արտերկիր, և կանայք մնում են առանց սեռական կյանքի, ինչը կարող է ծանր անդրադառնալ նրանց առողջության վրա, երեխաներ չեն ծնվում, բացի այդ սթրեսները հանգեցնում են հորմոնալ խանգարումների: Տղամարդիկ հարաբերությունների են դիմում տարբեր կանանց հետ, և վերադառնալուց բերում իրենց հետ տարբեր վարակներ»,-ասաց նա:

Do not work on time for rest not to gain sexual problems
According to sexologist Vrezh Shahramanyan the people who have a more overladen lifestyle very often have problems in their sexual life.
“The person, regardless the gender and profession, forgets about his private life and relax time if he follows active lifestyle. It can lessen the sexual activity as in that way he sublimates his energy. The sexual life implies a harmonic lifestyle. However, it certainly doesn’t mean that the social activists are impotents. People have strong, middle and weak sexual temperament. However we encourage everyone not to work at the rest time,” the sexologist advises.
The other speaker of the press conference gynecologist Georgi Poghosyan, however, said that the overworking doesn’t matter because Napoleon for example was working too hard but “he was even more perfect as a man.”
“The migration is one of the most significant problems in our country today. Families get divorced, the men go abroad, the women stay without sexual life which can be harmful for their health. Children are not being born, plus, the stresses bring to hormonal disorders. The men in abroad have sexual relations with different women and bring different viruses on return,” he said.