Թուրքիայի դերակատարումը Մերձավոր Արևելքում պետք չէ գերագնահատել
«Թուրքիայի դերակատարումը Մերձավոր Արևելքում չի կարելի գերագնահատել, սակայն Թուրքիան` վերջին շրջանում արձանագրված տնտեսական և այլ ցուցիչներով, տարածաշրջանում ինքնուրույնության որոշակի մակարդակի հասավ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Թուրքիայի դերակատարությանը սիրիական հարցում և սիրիահայության խնդիրներին` ասաց թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ եթե Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայի հարցում հակասության մեջ մտնեն գերտերությունների շահերի հետ, ուժային կենտրոնները կգտնեն Թուրքիայի վրա ազդելու, ճնշում գործադրելու մեխանիզմներ:
Անդրադառնալով Սիրիայի հայ համայնքի վիճակին՝ սիրիական ճգնաժամի համատեքստում, Հովհաննիսյանն ասաց, որ հայ համայնքը նյութական, մարդկային առումով մեծ կորուստներ է կրել Սիրիայում ընթացող հակամարտության պատճառով:
Ըստ նրա` ամենակարևորը այս պարագայում սիրիահայության ֆիզիկական գոյության ապահովումն է: Թուրքագետն ասաց, որ Սիրիայից փախչող հայերի հոսք կա, սակայն այն ավելի հանդարտ է ընթանում, ոչ խուճապային:

А.Ованнисян: Роль Турции на Ближнем Востоке нельзя переоценивать
Роль Турции на Ближнем Востоке нельзя переоценивать, несмотря на то, что эта страна, благодаря зафиксированным экономическим показателям, достигла в последнее время определенного уровня самостоятельности в регионе. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами тюрколог Ануш Ованнисян, обратившись к роли Турции в сирийском конфликте и проблемам сирийских армян.
Тюрколог отметила, что действия Турции в вопросе Сирии вступили в противоречие с интересами сверхдержав и силовые центры найдут механизмы воздействия и оказания давления на Турцию.
Обратившись к положению армянской общины Сирии в контексте сирийского кризиса, А.Ованнисян отметила, что армянская община понесла большие материальные и человеческие потери из-за продолжающегося конфликта в Сирии.
По ее словам, в данных обстоятельствах самым важным является обеспечение физического существования сирийских армян. Тюрколог отметила, что поток покидающих Сирию армян увеличился, однако панических настроений среди армян нет.