Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալների ՀՀ-ում են
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր ընդունել է Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալներ Երալի Տոգժանովին և Արտուշ Կարապետյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ հայ-ղազախական քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններն ամուր հիմքեր ունեն և միտված են նորանոր զարգացումներ արձանագրելու համագործակցության տարբեր ոլորտներում: Նա շնորհակալություն հայտնեց հայկական համայնքի գործունեության, ինքնադրսևորման ու զարգացման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու, ղազախական իշխանությունների ցուցաբերած ուշադրության համար:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալ, ասամբլեայի քարտուղարության ղեկավար Երալի Տոգժանովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարևորել է Հայաստանի և Ղազախստանի ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացումը: Նա տեղեկացրել է, որ բազմազգ Ղազախստանում ամուր հիմքերի վրա է դրված էթնիկ ու հանրային համաձայնության խնդիրը, ինչն էլ դարձել է Ղազախստանի հասարակական ու տնտեսական կայունության գրավականը: Նա անդրադարձել է ասամբլեայի աշխատանքի ուղղվածությանն ու Ղազախստանի խորհրդարանի հետ համագործակցության ձևերին՝ կարևորելով հատկապես ազգային փոքրամասնություններին հուզող խնդիրներն ասամբլեայի 9 պատգամավորների միջոցով խորհրդարանում ներկայացնելու առաքելությունը:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալ, Ղազախստանում «Նաիրի» հայկական մշակութային կենտրոնների ասոցիացիայի նախագահ Արտուշ Կարապետյանը հավաստիացրել է, որ հայկական համայնքի կենսագործունեության ու ազգային ինքնության պահպանման համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, ինչը հայկական համայնքին համախմբվելու և ինքնադրսևորվելու մեծ հնարավորություն է տալիս:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, բարձր գնահատելով հայ-ղազախական հարաբերությունների առկա մակարդակը, արձանագրել է որ երկու երկրներն էլ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ գործակցությունն ակտիվացնելու մեծ հնարավորություններ ունեն, որոնք համատեղ ջանքերով պետք է կյանքի կոչել:

В Казахстане созданы все условия для развития армянской общины
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня заместителей председателей Ассамблеи народа Казахстана (АНК), заведующего Секретариатом АНК Ералы Тугжанова и Артуша Карапетяна. На встрече присутствовал и посол Казахстана в Армении Айимдос Бозжигитов. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Э.Шармазанов с удовлетворением отметил, что Армению и Казахстан связывают тесные политические и экономические отношения, которые имеют тенденцию к развитию сотрудничества в различных сферах. Он выразил благодарность за проявляемое властями Казахстана внимание к армянской общине, обеспечение благоприятных условий для ее деятельности и развития.
Заведующий Секретариатом АНК Ералы Тугжанов, поблагодарив за радушный прием, в свою очередь, подчеркнул важность как двусторонних отношений межу Арменией и Казахстаном, так и развития сотрудничества в международных структурах.
Заместитель председателя АНК, руководитель ассоциации армянских культурных центров «Наири» Артуш Карапетян заверил, что для жизнедеятельности и сохранения национальной идентичности созданы все условия, что предоставляет армянской общине возможность быть сплоченной и проявлять себя.
Эдуард Шармазанов, высоко оценив нынешний уровень армяно-казахских отношений, подчеркнул, что у двух государств есть потенциал для активизации взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, который необходимо реализовать совместными усилиями.