ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը «Ֆիգարո» օրաթերթին
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Ֆիգարո» օրաթերթին. ստորև ներկայացնում ենք այն թարգմանաբար:
-Հայ-ֆրանսիական հարաբերություններ...
-Հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը բնութագրելու համար ես հաճախ օգտագործում եմ «առանձնահատուկ» բառը: Ֆրանսիան բացեց իր դռները և սիրտը Հայոց Ցեղասպանությունից փրկվածներին ընդունելու համար: Այսօր հիմնականում ցեղասպանության հետևանքով ձևավորված մեր համայնքը հանդիսանում է հայ-ֆրանսիական կապերը կամրջող հենասյունը: Այս տարին հոբելյանական է՝ մենք նշում ենք Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Մեր երկրների միջև հարաբերությունների այս քսան տարիների ընթացքում մենք տպավորիչ ձեռքբերումներ ենք ունեցել:
Աշխուժորեն զարգանում են նաև մշակութային և առևտրատնտեսական կապերը։ Ֆրանսիան Հայաստանում երկրորդ ներդնողն է, մեզ մոտ գործում են ֆրանսիական կապիտալով 155 ձեռնարկություններ, որոնց թվում են այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են «Ալկատելը», «Կրեդիտ Ագրիկոլը», «Պեռնո Ռիկարը», «Օրանժը», «Կարեֆուրը» և այլն:
-Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենքի նախագիծը ճանաչվեց հակասահմանադրական...
- Ֆրանսիայի քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում չի պարտադրվել մեր կողմից:
Ֆրանսիան պետական մակարդակով ճանանչել է Հայոց Ցեղասպանությունը: Ցեղասպանության ժխտումը այդ հանցագործության շարունակության ձև է: Մենք անկեղծ համարում ենք, որ այն անձնավորությունները, ովքեր փորձում ենք ռեվիզիայի ենթարկել որևէ ժողովրդի ցեղասպանության պատմությունը, դառնում են այդ ծանր հանցագործության մեղսակից:
Ինչպիսի որոշումներ կկայացվեն Ֆրանսիայում այդ օրինագծի մասով` դժվարանում եմ կանխագուշակել: Ես կարող եմ միայն ողջունել Նախագահ Օլանդի հստակ դիրքորոշումն այս հարցում, որը նա արտահայտել է ինչպես նախընտրական շրջանում, այնպես էլ` որպես Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ։
-Հայաստանը պաշտպանու՞մ է Բաշար-ալ-Ասադի ռեժիմը։
-Սիրիային և նրա ժողովրդին պատուհասած աղետը չի կարող անտարբեր թողնել որևէ մեկի: Սիրիայում առկա մեծ հայկական գաղթօջախը հայության շրջանում հայտնի է որպես «մայր գաղութ», քանի որ Սիրիայի տարածքով են հիմնականում այլ երկրներ գաղթել ցեղասպանությունից փրկվածները:
Քաղաքացիական պատերազմն իսկապես ծանր փորձություն է ցանկացած երկրի համար: Սակայն չկան այդպիսի իրավիճակների հաղթահարման ունիվերսալ բանաձևեր: Դժվար է ասել, թե որքանով կարող է օգնել կամ խանգարել արտաքին միջամտությունը: Ավելին, ուրիշների համար չափված լուծումները Սիրիայում դեպքում կարող են ողբերգական հետևանքներ ունենալ` հանգեցնելով տարածաշրջանի ժողովրդագրական պատկերի անդառնալի ձևափոխումների:
Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավորության պարագայում կանի ամեն հնարավորը Սիրիայում խաղաղության պահպանման և հայ համայնքի կենսունակության ապահովման համար:
-Երևանի և Բաքվի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների Փարիզյան հանդիպումից հետո ԼՂ խնդրի կարգավորման հույսեր կա՞ն։
-Փարիզյան հանդիպումը կարևոր էր այն առումով, որ պայմանավորվեցինք շարունակել խաղաղ կարգավորման բանակցությունները ստեղծված ձևաչափի շրջանակներում: Այդուհանդերձ այդ հանդիպումը հեռու է նոր հույսեր արթնացնելու առումով: Ադրբեջանական կողմը հրաժարվում է միջազգային միջնորդների կողմից առաջարկված սկզբունքները հիմք ընդունել կարգավորման: Նրանք համարում են, որ առանց հիմնական սկզբունքները համաձայնեցնելու հնարավոր է քննարկել բուն պայմանագիրը: Բայց պայմանագիրը կարող է կենսունակ լինել միայն եթե հենվում է հստակ և բոլորի համար հասկանալի սկզբունքների վրա:
Չնայած Բաքվի գործողություններին, որը հերոսացնում է սարսափելի հանցագուծություն կատարած մարդասպանին, ով կացնահարել էր քնած հայ սպայի, Հայաստանը շարունակելու է անել ամեն հնարավորը խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար:
-Ֆրանսուա Օլանդի օրոք ֆրանս-թուրքական մերձեցումն անհանգստացնո՞ւմ է ձեզ։
-Ոչ իհարկե, մեր քաղաքականության հիմքում դրված չէ Թուրքիային վնասելու ցանկությունը: Մեր քաղաքականության հիմքում դրված են հստակ սկզբունքներ: Մենք ցանկանում ենք, որ Թուրքիան որքան հնարավոր է շատ շփվի Ֆրանսիայի և այլ եվրոպական երկրների հետ, որպեսզի այդ շփումների միջոցով յուրացնի եվրոպական արժեքները:
Ֆրանսիայի Նախագահները իրենց մեջ ուժ են գտել պատմության հետ առերեսվելու: Ես միայն կարող եմ ծափահարել իրենց համարձակությանը:
Փարիզում ես խնդրելու եմ Նախագահ Օլանդին, որպեսզի նա Թուրքիայի ղեկավարությանը պատմի, թե ինչպես է ինքն անձամբ դատապարտել հրեաների արտաքսումը Գերմանիայի համակենտրոնացման ճամբարներ: Դա կարող է դաս հանդիսանալ Թուրքիայի ղեկավարների համար:

Президент Серж Саргсян дал интервью французской газете Le Figaro
- Для того, чтобы охарактеризовать дружественные отношения между Арменией и Францией я часто использую слово «особенный». Франция раскрыла свои двери и сердце, приняв армян, спасшихся от Геноцида. Сегодня армянская община, сформированная в результате Геноцида армян, является мостом, соединяющим Армению и Францию. Этот год юбилейный: мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Францией. На протяжении 20-летней истории отношений мы достигли впечатляющих высот. Интенсивно развиваются культурные и торгово-экономические связи между странами. Франция является вторым крупнейшим инвестором в экономику Армении. В нашей стране действуют 155 предприятий с французским капиталом, в числе которых – Alcatel, Credit Agricole, Pernod Ricard, Orange, Carrefour и др.
- Законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян был признан антиконституционным…
- Мы не навязывали Франции политику в вопросе Геноцида армян. Франция на государственном уровне признала Геноцид армян. Отрицание Геноцида армян является формой продолжения этого преступления. Мы искренне считаем, что те, кто предпринимают попытки ревизии истории геноцида какого-либо народа, становятся соучастниками этого тяжкого преступления.
Затрудняюсь прогнозировать, какие решения примет Франция по части этого законопроекта. Я приветствую четкую позицию президента Франсуа Олланда в этом вопросе, которую он выразил как в предвыборный период, так и в статусе главы французского государства.
- Поддерживает ли Армения режим Башара Асада?
- Бедствие, постигшее Сирию и народ этой страны, никого не может оставить равнодушным. Крупная армянская община Сирии известна как «матерь-колония», поскольку спасшиеся от Геноцида армяне переселились в другие страны именно через территорию Сирии.
Гражданская война – это, действительно, тяжелое испытание для любой страны. Однако не существует универсальной формулы для преодоления подобных ситуаций. Трудно сказать, в какой мере внешнее вмешательство может помочь или же помешать в этом. Более того, отмеренные для других решения в случае с Сирией могут иметь трагические последствия, приведя к необратимым изменениям демографической картины региона. Республика Армения при возможности сделает все для сохранения мира в Сирии и обеспечения жизнедеятельности армянской общины.
- Есть ли надежды на урегулирование нагорно-карабахского конфликта после парижской встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана?
- Парижская встреча была важна в том смысле, что договорились продолжить переговоры по мирному урегулированию в нынешнем формате. Тем не менее, эта встреча пока далека от того, чтобы вселять новые надежды. Азербайджанская сторона отказывается принимать за основу урегулирования предложенные международными посредниками принципы. Они считают, что без согласования основных принципов можно перейти к обсуждению самого соглашения. Но соглашение может быть жизнеспособным, если только опирается на четкие и понятные всем принципы.
Несмотря на действия Баку, героизирующего совершившего ужасное преступление убийцу, который зарубил спящего армянского офицера (имеется в виду азербайджанский офицер Рамиль Сафаров, осужденный в Венгрии на пожизненное заключение за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004г. в Будапеште и экстрадированный в Азербайджан в конце лета с.г., где он и был помилован указом президента И. Алиева. – Примеч. ред.), Армения продолжит делать все возможное для мирного урегулирования проблемы.
- Вы обеспокоены сближением Франции и Турции в период президентсва Ф. Олланда?
- Конечно, нет. В основе нашей политики нет желания навредить Турции. В основу нашей политики заложены четкие принципы. Мы желаем, чтобы Турция как можно больше общалась с Францией и другими европейскими странами, чтобы посредством этих контактов усвоила бы европейские ценности. Президенты Франции нашли в себе силы посмотреть в лицо истории. Я могу лишь аплодировать их смелости. В Париже я попрошу президента Олланда, чтобы он рассказал руководству Турции, как он лично осудил депортацию евреев в концентрационные лагеря Германии. Для руководителей Турции это может стать поводом для размышлений.