Դեսպան Մանուկյանը հանդիպել է Վրաստանի ՆԳ և ԿԳ նախարարներին
«Վրաստանի նորընտիր վարչապետի և կառավարության վարած քաղաքականությունն ուղղված է հայ-վրացական հարաբերությունների և միջպետական համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը»: Այս մասին երեկ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի ներքին գործերի նորանշանակ նախարար Իրակլի Գարիբաշվիլին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դեսպան Մանուկյանը, շնորհավորելով զրուցակցին կառավարության ձևավորման և ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, ՆԳ նախարարին փոխանցել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրալիր կերպով ընդունվեց նրա կողմից:
Զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել արագ արձագանքում պահանջող հարցերի շուրջ համագործակցության եղանակների և ձևերի մասին:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ` այսօր` նոյեմբերի 20-ին, դեսպան Մանուկյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի կրթության և իտության նախարար Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ:
Հանդիպման նպատակը ծանոթությունն էր Վրաստանի կրթական քաղաքականությանը, մասնավորապես` երկլեզու դպրոցների նկատմամբ որդեգրվելիք մոտեցումներին, ինչպես նաև Հայաստանի և Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունների միջև համագործակցության և երկկողմ հարաբերություններում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկումը:
Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարի հետ զրույցի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի տարածքում գտնվող հայկական դպրոցների ուսուցչական կազմին և աշակերտությանը հուզող, մասնավորապես` հայոց լեզվի և գրականության դասագրքերի, հայերենի դասավանդման ժամերի քանակի, ինչպես նաև երկլեզու ուսուցման հիմնախնդիրների հետ կապված բազմաբնույթ հարցեր:

Посол Ованнес Манукян провел в Грузии ряд встреч
Проводимая новым премьер-министром и правительством Грузии политика направлена на укрепление и углубления армяно-грузинских отношений и межгосударственного сотрудничества. Об этом заявил накануне новоназначенный министр внутренних дел Грузии Ираклий Гарибашвили в ходе встречи с послом Армении в Грузии Ованнесом Манукяном.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, поздравив собеседника с назначением на должность министра внутренних дел и формированием правительства Грузии, посол О.Манукян передал ему приглашение начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна посетить Армению.
Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигли договоренности относительно вариантов и форм сотрудничества вокруг вопросов, требующих быстрого реагирования.
Согласно источнику, сегодня посол Армении Ованнес Манукян встретился с министром науки и образования Грузии Георгием Маргвелашвили.
Основная цель встречи – ознакомление с политикой Грузии в области образования, в частности, с подходами к билингвальным школам, а также обсуждение сотрудничества между министерствами образования и науки Армении и Грузии, других представляющих взаимный интерес вопросов.
В ходе беседы с министром образования и науки Грузии были затронуты и вопросы, волнующие преподавательский состав и учеников армянских школ Грузии, в частности, об учебниках армянского языка и литературы, количестве часов армянского языка в школах, а также других проблемах билингвального образования.