Թուրքերն իրենք են բարձրացնում Ցեղասպանության հարցը
«Այսօր Թուրքիայում առաջադեմ հասարակությունը քննարկում է Ցեղասպանության և Հայաստանի հետ հարաբերությունների թեմաները, թուրք հասարակությունը երկփեղկված է, բանավեճ կա»,- այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Նա նաև կարևորեց թուրք որոշ շրջանակների կողմից` «Մենք Դինք ենք», «Եկեք մաքրենք մեր մեղքերը», «Ցեղասպանությունը եղել է» բարձրաձայնելը:
Թուրք հասարակությունը քննարկում է նաև Թուրքիայում հայերի գույքի վերադարձելիության հարցը և, ըստ բանախոսի, թուրքերն են բարձրացնում այս հարցերը:
Ա. Ղազարյանի խոսքով, հայկական ծագման ապրանքներ ներմուծելու վերաբերյալ Թուրքիայում էմբարգո չկա, պարզապես բանավոր խոսք է, որը դարձել է քաղաքական արժեք և դիվանագիտական հարաբերությունների պարագայում դժվար է զարգացնել բիզնեսը, սակայն Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Թուրքիայի հետ այնքան է, ինչքան Ուկարինայի հետ:
«Բիզնեսն էլ պետք է ստիպի քաղաքական գործիչներին կարծրատիպները փոխել»,- ընդգծեց բանախոսը, հավելելով, որ Թուրքիան, իր սահմանները փակելով, իր արևելյան մասը դարձել է փակուղի, որտեղ մեծ է դժգոհությունները սոցիալական վիճակից:

А.Казарян: Тема Геноцида армян обсуждается в турецком обществе
Сегодня прогрессивная часть турецкого общества обсуждает тему Геноцида армян и установления отношений с Арменией. Об этом сообщил в ходе встречи с журналистами председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян.
По его словам, турецкое общество расколото на две части и в Турции обсуждается также вопрос возвращения имущества армянам, об этом говорят сами турки.
А.Казарян сообщил, что в Турции нет эмбарго на экспорт товаров армянского производства, просто в отсутствие дипломатических отношений с этой страной довольно сложно развивать бизнес. При этом А.Казарян отметил, что объем товарооборота Армении с Турцией такой же, как с Украиной.
«Бизнес должен заставить политических деятелей отказаться от стереотипов», - подчеркнул А.Казарян.
По его словам, закрыв границы с Арменией, Турция превратила свою восточную часть в тупик, где есть недовольства в связи с тяжелой социальной ситуацией.