Եգիպտոսի նախագահ. Գազայի հակամարտությունը կավարտվի այսօր
Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսին, ով «ՀԱՄԱՍ»-ի և Իսրայելի միջև հակամարտության կարգավորման միջնորդ է, հայտարարել է, որ Գազայում «իսրայելական ագրեսիան» կավարտվի այսօր:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն` վկայակոչելով եգիպտական ԶԼՄ-ներին, Մուրսին հայտարարել է, որ հրադադարի հաստատման վերաբերյալ բանակցություններն արդեն «առաջիկա ժամերին» կտան դրական արդյունք:
Միևնույն ժամանակ, աղբյուրի փոխանցմամբ, այս տարածաշրջան է ուղևորվել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ով ևս պատրաստվում է հանդես գալ որպես միջնորդ: Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ էր արել անհապաղ դադարեցնել բռնությունը Գազայի հատվածում:

Egyptian President Mohamed Mursi said on Tuesday that “Israeli aggression” against Gaza would end later in the day, the Egyptian state news agency MENA reported.
“President Mohamed Mursi announced that the farce of Israeli aggression against the Gaza Strip will end on Tuesday,” MENA said, quoting public remarks made by the country’s head of state after the funeral of his sister.
“The efforts to conclude a truce between the Palestinian and Israeli sides will produce positive results in the next few hours,” he was quoted as saying. Egypt has been trying to mediate a truce to end the conflict.