Ֆլորա Մարտիրոսյանը մահացել է
Այսօր ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի, Կոմիտասի անվան միջազգային երաժշտական դպրոցի հիմնադիր Ֆլորա Մարտիրոսյանը։
Երգչուհին մահացել է լեղապարկի վիրահատության ժամանակ։
Նշենք, որ նոյեմբերի 15-ին Ֆ.Մարտիրոսյանի ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն էր տարածվել, որ երգչուհին նոր է վիրահատվել և այդ պատճառով նրա առաջիկա համերգը հետաձգվել է:
Aysor.am-ի խմբագրակազմը խորապես ցավակցում է երգչուհու ընտանիքին և ողջ հայ ազգին` անդառնալի կորստի համար։
Ֆլորա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում: 1973թ.-ից սկսել է հանդես գալ «Հանրապետական» ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ:
1978թ.-ին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում կայացած միջազգային փառատոնի մրցանակակիր է: Այնուհետև Գուսան Աշոտի «Ծովաստղիկը» Ֆլորա Մարտիրոսյանի կատարմամբ 15 տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա լավագույն երգ: Հյուրախաղերով հանդես է եկել աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում:1997-2001թթ. ղեկավարել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը:
2002թ.-ին Լոս-Անջելեսում` Հոլիվուդ և Բրբենկ քաղաքներում հիմնել է «Կոմիտասի» անվան երաժշտական դպրոցները, որոնք շատ կարճ ժամանակահատվածում մեծ ճանաչում են բերել անվանի երգչուհուն:
2006-2007թթ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում նախաձեռնել և անցկացրել է «Կոմիտաս» համահայկական միջազգային մրցույթը, որին մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա` Հայաստանից և այլ երկրներից:
2007թ.-ին հիմնել է «Artists for peace» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվելու են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելու Հայոց Ցեղասպանությանը և աշխարհում տեղի ունեցած նման կարգի ոճրագործություններին ոչ` «Այլևս երբեք» ասելու համար:
2011թ.-ի Նոյեմբերի 1-ին Լոս-Անջելեսի «Գիբսոն» համերգասրահում տեղի ունեցավ առաջին համերգը, որին մասնակցեցին` Սթիվի Ուոնդերը, Չակա-Կանը, Էրիկ Բենեթը, Բոբի Բրոունը և ուրիշներ: Համերգի ժամանակ Ֆլորա Մարտիրոսյանին է հանձնվել Միացյալ նահանգների կոնգրեսմեն Բրեդ Շերմանի հատուկ պատվոգիրը` հայ համայնքին առանձնահատուկ և անգնահատելի ծառայություններ մատուցելու և երգի միջոցով համայն աշխարում խաղաղության կոչ անելու համար:

Скончалась знаменитая певица Флора Мартиросян
Сегодня в городе Лос-Анжелес США в возрасте 55 лет скончалась знаменитая певица Флора Мартиросян. Певица скончалась после операции по удалению желчного пузыря.
На данный момент не известно, где состоится церемония похорон певицы – в Армении или в Калифорнии, где она проживала в последние годы жизни.
Редакция Aysor.am выражает глубокие соболезнования семье и друзьям певицы в связи с этой невосполнимой утратой.
Флора Мартиросян родилась 5-го февраля 1957г. в Гюмри.
Параллельно со школой окончила музыкальную школу Гюмри им Армена Тиграняна.
В 1973 г. начала выступать по Республиканскому телевидению и радио. Потом для продолжения учебы в консерватории переехала в Ереван.
В 1978 г. стала лауреатом международного фестиваля в городе Гамбург, Германия. Это были первые успехи. Далее песня Ашуга Ашота “Цовастхикс” в исполнении Флоры Мартиросян 15 лет подряд была признана лучшей песней года. С гастролями выступала более 60 странах мира.
В 1989г.вышла замуж . У нее двое детей.
В 1991г. уехала в США. В 1995 г вернулась на родину и продолжила музыкальную карьеру.
С 1997 по 2001 годы возглавляла музыкальную школу им. Армена Тиграняна.
В 2002г. в Лос-Анджелесе, в городах Голливуд и Брбенк, основала музыкальные школы им. Комитаса, которые за довольно короткий период времени принесли популярность знаменитой певице.
С 2006 по 2007 годы инициировала и провела всеармянский международный конкурс им. Комитаса, в котором участвовали более 2000 армян из Армении и других стран.
В 2007 г. основала благотворительную организацию «Артисты за мир», в члены которого вступят всемирно известные люди, голливудские мегазвезды, борющиеся против отрицания Геноцида армян и других преступлений против человечества, а также призывающие международное сообщество к миру.
В том же году знаменитая певица выступила сольным концертом в Глендейле, в концертном зале «Алекс», во время которого выступил брат голливудской мегазвезды Шерон Стоун, Майкл Стоун. На концерте присутствовали Шерон Стоун и другие голливудские артисты.
1-го ноября 2011 года в концертном зале «Гибсон», в Лос Анджелесе состоялся первый концерт, в котором приняли участие Стиви Уандер, Чака- Кан, Эрик Бенет, Боби Браун и другие мегазвезды. Во время концерта Флоре Мартиросян была вручена специальная почетная грамота конгрессмена США Бреда Шермана за особые и неоценимые заслуги перед армянской общиной и искусство, пропагандирующее мир во всем мире.