Քաթարը Իտալիայում կներդնի 1 միլիարդ եվրո
Նավթային ռեսուրսներով հարուստ Քաթարը համաձայնվել է 1 միլիարդ եվրո ներդնել Իտալիայի տնտեսության մեջ, ինչը կօգնի Իտալիայի վարչապետ Մարիո Մոնտիին վերականգնել թուլացող իտալական տնտեսությունը:
ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ, իտալա-քաթարական համատեղ ձեռնարկությունը գումարներ կներդնի սննդի արդյունաբերության, կահույքի, տուրիզմի, ժամանցի և նորաձևության ոլորտներում:
Քաթարի շեյխ Շեյխ Համադ Բեն Ջասիմ ալ-Տանին նշել է, որ Քաթարը պատրաստվում է ևս մեկ պայմանագիր կնքել Իտալիայի հետ` 1 միլիարդ եվրոյի սահմաններում. գումարները կներդրվեն փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտներում:

Qatar to invest 1bn euros in Italian companies
Qatar yesterday agreed to invest as much as 1bn euros ($1.3bn) in Italian companies, aiding efforts by Italy’s Prime Minister Mario Monti to breathe life into a weak economy, the Gulf Times reports.
Italy has joined a growing list of European states looking to tap Qatar’s vast wealth to support national industries that are struggling to finance their way out of recession.
A joint venture between Italy’s strategic investment fund and state-owned Qatar Holding will invest in sectors including food, fashion and luxury goods, furniture and design, tourism and leisure, the Italian fund said in a statement yesterday.