Շարմազանով. Ծիծաղաշարժ դրության մեջ չընկնելու համար պետք է լռել
«Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, կարծես, անհեթեթ հայտարարությունների մրցույթ են սկսել: Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակի հայտարարությունը վկայությունն է այն բանի, որ այդ պետության կողմից ստի և կեղծիքի քաղաքականությունը շարունակվում է»,- մեկնաբանելով Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Ջեմիլ Չիչեքի հայտարարությունը, թե Հայաստանը «օկուպանտ» երկիր է, որը խնդիրներ ունի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, արձագանքել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը.
«Թարմացնելով թուրք պաշտոնյայի հիշողությունը՝ նշեմ, որ Թուրքիան է Ցեղասպանություն իրականացրել քրիստոնյա ժողովուրդների` հայերի, հույների և ասորիների նկատմամբ: Թուրքիան է օկուպացրել ԵՄ անդամ Կիպրոսի Հանրապետության հյուսիսային մասը, որտեղ և զինվորական վերապատրաստում է անցել ոճրագործ Սաֆարովը»,- ասել է Է. Շարմազանովը:
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան է զրոյացրել հարաբերությունների կարգավորումը հարևան երկրների հետ: Պաշտոնական Անկարայի ռազմական և ֆինանսական օժանդակությամբ է Ադրբեջանն օկուպացրել ԼՂՀ մի շարք տարածքներ:
«Հետևությունը մեկն է. ծիծաղաշարժ դրության մեջ չընկնելու համար երբեմն ավելի շահեկան է լռել»,- ամփոփել է իր խոսքը Է. Շարմազանովը:

«Чтобы не попасть в смешную ситуацию, иногда лучше молчать»
«Высокопоставленные должностные лица Турции и Азербайджана как будто начали конкурс абсурдных заявлений. Заявление спикера парламента Турции свидетельствует о том, что это государство продолжает политику лжи и подлога», - заявил сегодня вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление спикера парламента Турции Джемиля Чичека.
Отметим, спикер турецкого парламента назвал Армению «страной-оккупантом», у которой есть проблемы не только Азербайджаном, но и с Турцией.
«Чтобы освежить память турецкого чиновника, отмечу, что именно Турция осуществила Геноцид в отношении христианских народов – армян, греков, и ассирийцев. Турция оккупировала северную часть страны-члена ЕС Кипра, где и проходил военную переподготовку преступник Рамиль Сафаров», - заявил Э.Шармазанов.
Он подчеркнул, что Турция свела к нулю также урегулирование отношений с соседней страной. При военной и финансовой поддержке официальной Анкары, Азербайджан оккупировал ряд территорий Нагорно-Карабахской Республики.
«Вывод один – чтобы не попасть в смешную ситуацию, иногда лучше молчать», - резюмировал вице-спикер парламента Армении.