Լ. Զուրաբյան. ՀԱԿ-ին ոչ մեկ հավատարմության երաշխիքներ չի տվել
«Այն համագործակցությունը, որն արդեն ծավալվում է, ինչ-որ հույս ներշնչում է»,- ՀԱԿ-ԲՀԿ հարաբերությունների կարգավիճակն այսպես ներկայացրեց լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀԱԿ համակարգող, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
«Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ պետք չէ հավատալ ինչ-որ խոսքերի կամ հավատ ընծայել քաղաքական ուժերի նկատմամբ, դա անիմաստ բան է քաղաքականության մեջ: Քաղաքականության մեջ առաջնորդվում են շահերով, և մենք տեսնում ենք, որ քաղաքական այս ուժը և էլի որոշ ուժեր ունեն այս ռեժիմից ազատվելու շահ»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:
Հարցին, թե որքանո՞վ է ռեալ ԲՀԿ-ի ընդդիմադիր լինելը, ԱԺ պատգամավորը նշեց, թե նկատելի են որոշ նշաններ, որ «նրանք ազատվում են առկա կաշկանդվածություններից, որոշ նշաններ էլ կան, որ չեն ազատվել, հիմա թե ինչ կլինի վերջում, երաշխիք չի կարող տալ ոչ մեկ»:
Շարունակելով իր խոսքը` Լ. Զուրաբյանն ասաց, որ եթե քաղաքական ուժերի համախմբման շանս կա, որի միջոցով հնարավոր է հասնել իշխանափոխության, ապա բոլոր հնարավոր տարբերակներով պետք է օգտագործել այդ շանսը:
«Մեզ ոչ ոք ոչինչ խոսք չի տվել, հավատարմության երաշխիքներ չի տվել, քաղաքականության մեջ նման բաների մասին խոսելը ծիծաղել է: Փորձում ենք անել այն, ինչ ժողովուրդը սպասում է. կստացվի դրան հասնել, ավելի լավ, չի ստացվի` մենք մեր ուժերով կանենք»,- նկատեց նա:
Դիտարկմանը, թե Կոնգրեսն ինչպե՞ս է գնահատում իր ուժերն ու վարկանիշը, Լ. Զուրաբյանը նկատեց, որ «շատ լավ ենք գնահատում»:

Л.Зурабян: АНК никто не давал гарантий верности
Сотрудничество между «Армянским национальным конгрессом» и партией «Процветающая Армения» внушает какую-то надежду. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами координатор «Армянского национального конгресса (АНК), глава парламентской фракции АНК Левон Зурабян.
«Мы очень хорошо понимаем, что не следует верить каким-то словам или политическим силам. В политике это бессмысленно, поскольку руководствуются интересами, и мы видим, что у этой политической силы, а также некоторых других сил, есть интерес в том, чтобы освободиться от этого режима», - сказал Л.Зурабян.
На вопрос о том, насколько реальна оппозиционность «Процветающей Армении», депутат парламента отметил, есть некоторые признаки, «свидетельствующие о том, что они освобождаются от существующей скованности, а также некоторые признаки – что не освободились».
«Никто не может гарантировать к чему это может привести в итоге», - сказал координатор АНК.
Депутат отметил, что если есть шанс объединения политических сил, посредством которого можно достичь смены власти, то нужно использовать этот шанс во всех возможных вариантах.
«Нам никто ничего не обещал, не давал гарантий верности: в политике просто смешно говорить о подобных вещах. Мы пытаемся делать то, чего ждет народ. Если нам удастся достичь этого – хорошо, а если нет – мы сделаем это своими силами», - отметил Л.Зурабян.
Касаясь вопроса оценки рейтинга и сил Конгресса, Левон Зурабян заявил, что у «Армянского национального конгресса» они «очень хорошие».