ՄԻՊ. Խտրականության դեմ պայքարը ձևական է. անհրաժեշտ է նոր օրենք
Այսօր Հայաստանում չկա մի օրենք, որ պաշտպանի կանանց, ծերերին, հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց, փոքրամասնություններին, երեխաներին և այլ մարդկանց, որոնք այս կամ այն պատճառով ենթարկվում են խտրական վերաբերմունքի: Այս մասին հայտնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի լրատվական բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` այս օրենսդրական բացը լրացնելու համար Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է «Խտրականության դեմ» օրենքի նախագծի մշակում, որը հնարավորություն կտա խտրական վերաբերմունքի արժանացած բոլոր մարդկանց պաշտպանել իրենց իրավունքները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։
Ըստ հաղորդագրության` կմշակվեն արդյունավետ մեխանիզմներ, որոնք կնպաստեն խտրականության դեմ պայքարի և կանխարգելման առավել արդյունավետ կազմակերպմանը:
«Սույն օրենսդրական նախաձեռնության մասին շահագրգիռ կողմերին տեղեկացնելու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այսօր հանդիպել էին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում էին կանանց, փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երեխաների, փախստականների և այլ հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների և համայնքների ներկայացուցիչներ։
Օրենքի նախագծի սկզբնական տարբերակի մշակման ավարտից հետո, այն կներկայացվի բոլոր շահագրգիռ կողմերին իրենց կարծիքի, առաջարկությունների և նկատառումների համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен: В сфере борьбы с дискриминацией нужен новый закон
Защитника прав человека Армении Карен Андриасян инициировал разработку законопроекта «Против дискриминации», который предусматривает механизмы защиты прав лиц, подвергшихся дискриминации, и привлечения к ответственности виновных. Об этом сообщает офис Омбудсмена Армении.
«Сегодня в Армении нет закона, защищающего права женщин, престарелых людей, лиц с инвалидностью, различных меньшинств, детей и других людей, которые по тем или иным причинам подвергаются дискриминации», - отмечается в сообщении.
Согласно сообщению, будут разработаны механизмы, которые посодействуют максимально эффективной организации борьбы против дискриминации и ее предотвращения.
Эта законодательная инициатива была обсуждена с представителями гражданского общества, в том числе с общественными организациями, которые занимаются проблемами женщин, меньшинств, лиц с инвалидностью, детей, беженцев, а также представителями общин.
После завершения разработки первоначального варианта законопроекта, документ будет представлен всем заинтересованным сторонам для внесения предложений.