Լևոն Արոնյանը` տարվա մարդ
Այսօր «Peoplemeter» մամուլի ակումբում կայացավ «Դե ֆակտո» ամսագրի կողմից սահմանված «Տարվա մարդ» մրցանակի հանձնման արարողությունը: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի այս կոչմանն էր արժանացել Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը:
2012 թ. տարվա լավագույն մարդը, ըստ ամսագրի, ճանաչվել է հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը: Մրցանակը նրան հանձնեց ամսագրի գլխավոր խմբագիր Մենուա Հարությունյանը: Նա նշեց, որ միջազգային մրցաշարերում Արոնյանը միշտ բարձր է պահում Հայաստանի պատիվը:
«Ես հպարտ եմ, որ նման հայրենակից ունեմ, նա համեստության և զսպվածության օրինակ է: Լևոնն այս տարի բազմաթիվ փայլուն հաղթանակներ է տոնել և արժանի է «Տարվա մարդ» մրցանակին»,- ասաց Հարությունյանը:
Արոնյանը, իր հերթին, նշեց, որ անչափ ուրախ է ստանալ նման մրցանակ` իր հայրենիքում, ինչը միանշանակ պարտավորեցնող է:
«Ես շատ պարտավորված եմ զգում ինձ՝ ստանալով նման մրցանակ: Սա նշանակում է, որ տարվա ընթացքում լավ եմ կատարել իմ աշխատանքը, իսկ ժողովուրդը սիրում է այս մարզաձևը: Հուսով եմ, որ կկարողանամ մինչև տարեվերջ շարունակել լավ մրցելույթներս և արդարացնել բոլորի սպասելիքները»,- նշեց Արոնյանը:
Արոնյանը նաև ավելացրեց, որ նոյեմբերի 29-ին պատրաստվում է մասնակցել Լոնդոնում կայանալիք շախմատային խոշոր մրցաշարին:
«Այնտեղ միշտ մրցում են աշխարհի ուժեղագույն շախմատիստները Ուրախ եմ, որ այս տարի նվաճել եմ Լոնդոնում հանդես գալու իրավունքը: Լոնդոնից հետո անմիջապես մեկնելու եմ Չինաստան»,- ասաց Արոնյանը:

Левон Аронян удостоился премии «Человек года»
Армянский гроссмейстер Левон Аронян удостоился премии «Человек года», учрежденной журналом «Де факто». Церемония вручения премии «Человек года 2012» состоялась сегодня в пресс-клубе «Peoplemeter».
Главный редактор издания Менуа Арутюнян, вручая шахматисту премию, отметил, что Левон Аронян всегда с достоинством отстаивает честь страны на международных турнирах.
«Я горд, что у меня есть такой соотечественник. Он является примером скромности и сдержанности. Левон в этом году одержал много блестящих побед, и по праву достоин премии „Человек года”», - сказал он.
Л.Аронян в свою очередь отметил, что рад удостоится этой премии на родине. «Эта премия очень обязывает. Она значит, что в течение года я выполнял свою работу хорошо. Надеюсь, что до конца года смогу продолжать выступления на таком же уровне и оправдаю ваши надежды», - отметил Л.Аронян.
Он сообщил, что готовится к выступлению на крупном шахматном турнире в Лондоне 29 ноября. «На этом турнире всегда выступают сильнейшие шахматисты. Я рад, что в этом году завоевал право выступать в Лондоне», - сказал Л.Аронян.
Напомним, что в 2011 году премии «Человек года» удостоился полузащитник сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян.