Ծառուկյանի առաջադրումը «ինչ-որ բան կնշանակի»
Ամենայն հավանականությամբ, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը նախագահական ընտրություններում կառաջադրի իր թեկնածությունը, քանի որ երկար ժամանակ է ուսումնասիրում է քաղաքական դաշտը,-լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Սակայն, շարունակեց իր խոսքը Շիրինյանը, ԲՀԿ-ն պետք է, վերջապես «այլընտրանքային կարգավիճակից» դուրս գա և դառնա ընդդիմություն, սակայն` ոչ փողոցի:
Քաղաքագետը կարծում է, որ «լավ կլինի», եթե Գ. Ծառուկյանն առաջադրի ոչ թե իր թեկնածությունն, այլ` մեկ այլ թեկնածուի, «փոխարենը զարգացնելով իր տնտեսությունը»:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիր միասնական թեկնածուին, ապա քաղաքագետը ասաց, թե` այս հարցը դեռ քննարկման փուլում է: Նա նաև պատահական չհամարեց, որ ԲՀԿ-ականները շրջանառության մեջ են դնում լուրեր, թե Ծառուկյանն առաջադրվելու է, ինչը, Շիրինյանի կարծիքով, ինչ-որ բան նշանակում է: Քաղաքագետը ցանկանում է, որ նախագահական ընտրություններում լինի նաև երկրորդ փուլ, որպեսզի քաղաքական դաշտում որոշակի ակտիվացում նկատվի, իսկ ինչ վերաբերում է հետընտրական ցնցումներին, ապա բանախոսը նկատեց, որ դա ցանկալի չէ:

Л.Ширинян: Г.Царукян выдвинет свою кандидатуру на выборах
Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян выдвинет свою кандидатуру на предстоящих в феврале 2013г. президентских выборах. Такую уверенность сегодня в ходе пресс-конференции выразил политолог Левон Ширинян.
По его словам, те, кто озвучивает желание о выдвижении кандидатуры Г.Царукяна на президентских выборах, преследуют одну цель – «направить мессидж, увидеть реакцию и вынести решение».
Эксперт отметил, что провозглашенная «Процветающей Арменией» позиция «альтернативной силы» с политологической точки зрения означает именно «оппозиция».
«В классическом понимании „альтернатива” – это оппозиция, однако не та, что собирается на улицах», - сказал Л.Ширинян. По его словам, участие партии в выборах со своим кандидатом будет стимулировать прогресс политических процессов, способствующих развитию государства.
При этом Л.Ширинян не исключил возможности выдвижения единого кандидата от оппозиции на выборах. Он отметил, что этот вариант был бы желателен, поскольку выборы в таком случае могут пройти в два тура, а в политическую жизнь страны будет привнесено оживление. «Армении чрезвычайно нужны многопартийность и парламентская система управления, нужна модернизация»,- заявил политолог.